Čo prinieslo leto /júl-august 2021/

20.9.2021 | Anna Dráľová | Vláda a reforma

Témy leta 28. 6. 2021 – 29. 8. 2021 | Neblahé dopady pandémie na žiakov a učiteľov • Zaočkovanosť a tretia vlna v školách • Avizované zmeny v rezorte školstva • Úskalia povinného predprimárneho vzdelávaniaVýrok leta„Žiak, ktorý definitívne skončil s päťkou z jedného predmetu, opakuje ročník, aj keď v ostatných predmetoch prospel. To nedáva žiadny zmysel a je to naozaj zničujúci úder pre motiváciu žiaka, ktorý v plnom rozsahu znova absolvuje aj tie predmety, z ktorých mal obstojné známky. (…) U nás sa opakovanie ročníka považuje za chybu na strane žiaka a jeho rodiny. V mnohých vzdelávacích systémoch západnej Európy sú žiaci, ktorí prepadajú, považovaní za produkt zlyhávania školy. To je aj dôvod, prečo školy robia aj nemožné, aby ich žiaci neprepadávali.“Viera Kalmárová
bývalá hlavná školská inšpektorka
v reportáži denníka SME | 1. 7. 2021

 Výber z udalostíPo letnej pauze opäť začíname s pravidelným súhrnom správ z oblasti vzdelávania. V úvode školského roka si môžete najprv prečítať, čo prinieslo leto 2021.Neblahé dopady pandémie na žiakov a učiteľov• Koncom minulého školského roka vydalo ministerstvo školstva usmernenie, ktoré umožnilo prepadávanie žiakov za takmer rovnakých podmienok ako v období pred pandémiou. Tento krok vo verejnej výzve ministrovi Branislavovi Gröhlingovi (SaS) skritizovali analytici Centra vzdelávacích analýz (CVA) spolu s odborníčkami a odborníkmi z oblasti vzdelávania.

Nová štátna tajomníčka Svetlana Síthová, ktorá vo funkcii na ministerstve vystriedala Moniku Filipovú (obe nom. SaS), v rozhovore pre Denník N skonštatovala, že opakovanie ročníka môže byť obohacujúce a zmysluplné. „Akokoľvek sa na to pozriem, tak ak jednoducho niečo nezvládam, jedinou možnosťou, ako sa to naučím, je, že pokus stále opakujem,“ uviedla v júli Síthová s tým, že rozhodnutie o opakovaní ročníka ministerstvo ponecháva na učiteľov a riaditeľov.

Štátna tajomníčka zároveň prisľúbila súbor opatrení, ktoré minimalizujú mieru prepadávania na školách. „Na budúci rok budeme predpripravovať jednotlivé opatrenia, aby sme znižovali počet detí, ktoré musia opakovať ročník. Štátna školská inšpekcia bude kontrolovať jednotlivé triedy a komisionálne skúšky a skontrolujeme ich aj spätne, teda vlaňajšie prepadnutia. Už sú návrhy na pokuty a samostatné riešenia,“ povedal k téme minister Gröhling.

„Školy zo strany ministerstva školstva nedostali dostatočnú podporu na prácu s ohrozenými deťmi, a tak nemusia vidieť inú možnosť, ako nechať žiakov, aby si ročník zopakovali,“ reagoval analytik CVA Michal Rehúš.

Minister spolu s tajomníčkou avizovali predstavenie dokumentu, v ktorý má školám pomôcť pri eliminácii opakovania ročníka, využitím tzv. indexu ohrozenosti školským neúspechom a následným poskytovaním podpory.

• Jedným z opatrení, ktoré reagovalo na dlhodobo prerušené prezenčné vzdelávanie a zaostávanie žiakov a žiačok v učení, boli aj letné školy. Najväčší záujem o ich realizáciu podľa ministerstva prejavili základné školy v Prešovskom samosprávnom kraji. Zapojiť sa mohli aj stredné odborné školy (SOŠ) a konzervatóriá. „Do projektu sa zapojilo celkovo 34 stredných škôl v 207 cykloch,“ upresnilo ministerstvo.

„Žiakom prvého a druhého ročníka chceme poskytnúť náhradu praktického vyučovania, pretože počas pandémie nemali možnosť nadobudnúť praktické zručnosti v oblasti elektroinštalácií, montážnych prác a práce s drevom,“ vysvetlil pre denník Pravda Josef Ilčík, riaditeľ SOŠ v Žiline. To, ako prebiehala letná výučba na základnej škole v Bratislave, priblížili Hospodárske noviny.

• Dopadom pandémie na učiteľky a učiteľov sa venoval prieskum Komenského Inštitútu (KI) a CVA. Obdobie pandémie učiteľov vyčerpalo. 77 % učiteľov je naozaj výrazne vyčerpaných po tomto školskom roku. 18 % učiteľov zvažuje odchod z pedagogickej oblasti. To, čo sa najviac zhoršilo, je pracovná pohoda a psychické zdravie,“ priblížila Zuzana Labašová z KI o výsledkoch prieskumu, ktorý realizovala agentúra Focus.

Z prieskumu zároveň vyplynulo, že až 84,5 % učiteliek a učiteľov si myslí, že žiaci a žiačky si počas dištančnej výučby osvojili menej učiva ako prostredníctvom bežnej prezenčnej výučby a každé štvrté dieťa by po návrate do školy potrebovalo dodatočnú podporu.

Aj o tom, do akej miery bolo pre deti škodlivé odstrihnutie od vzdelávania či sociálnych kontaktov a aké ponaučenie si vziať do prichádzajúcej tretej vlny, sa Andrea Hajdúchová z iniciatívy Dajme deťom hlas rozprávala s etnologičkami Martou Botikovou a Helenou Tužinskou.Zaočkovanosť a tretia vlna v školáchMinisterstvo školstva, predstavitelia mládežníckych organizácií i cirkvi počas leta vyzývali žiakov aj pracovníkov v školstve k zaočkovaniu sa proti ochoreniu COVID-19.

„Ak ste rodič a nie ste naklonený k očkovaniu dieťaťa, zaočkujte sa aspoň vy, aby vaše deti mohli chodiť do školy,“ vyzval šéf rezortu školstva Gröhling s tým, že ochoreniu sa už nikto nevyhne. „Klinické štúdie hovoria jasnou rečou. Potvrdzujú, že očkovanie je efektívne a bezpečné. Je dôležité, aby pre funkčný chod škôl využili očkovanie všetci, ktorí majú túto možnosť,“ dodal minister v júli, keď apeloval na pomoc k plynulejšiemu a bezpečnému chodu škôl.

V auguste ministerstvo spustilo kampaň na podporu očkovania Za otvorené školy, v rámci ktorej naplánovalo návštevy primátorov a starostov a zriadilo aj call-centrum vyzývajúce kraje, mestá a obce k zapojeniu sa do očkovania. K výzve sa pripojili Aliancia stredoškolákov, predstavitelia mládežníckych organizácií a zriaďovatelia cirkevných škôl (napr. tu a tu). „Jediná cesta k tomu, aby sme tretí školský rok po sebe neboli nútení zatvárať školy, je v maximálnej možnej zaočkovanosti pedagógov, žiakov a ich rodičov,“ pridal sa šéf Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman.

• Napriek viacerým výzvam počet zaočkovaných žiakov i dospelých počas leta stúpal len veľmi pomaly. Koncom júla malo aspoň jednu dávku vakcíny viac ako 53-tisíc detí od 12 do 18 rokov. Začiatkom augusta ministerstvo školstva informovalo, že z celkového počtu 128-tisíc zamestnancov v školstve očkovanie absolvovalo 66 % z nich.

Predpovede o tom, že práve školy sa stanú najväčším podhubím pre šírenie nákazy, vyvolali otázky o povinnom či odmeňovanom očkovaní pedagógov. Na to, či by sa učitelia mali očkovať povinne, odpovedali odborníci i politici v ankete Denníka N. Členovia vládnej koalície mali rozdielne názory na tému odmien pre zaočkovaných učiteľov. Kým strana SaS by takýto krok podporila, Za ľudí ho nepovažuje za dobré riešenie.

• V druhej polovici augusta minister Gröhling na tlačovej konferencii predstavil pravidlá prezenčného vzdelávania v novom školskom roku. Vyhlásil pri tom, že rezort už nepristúpi k plošnému zatváraniu škôl. K prerušeniu prezenčného vyučovania by malo dochádzať len v konkrétnych triedach, ak o tom rozhodnú regionálni hygienici.


Najčastejšie otázky a odpovede o fungovaní škôl od septembra zhrnulo ministerstvo v blogu a na svojom webe v časti Školský semafor.

O tom, ako sa pripraviť na nástup do škôl, pre Denník N rozprávala pediatrička Kristína Visolajská podľa ktorej je fakticky nulová šanca, že by sa nejaké dieťa v škole nenakazilo. Na to, či školy budú ohniskom nákazy, sa v podcaste denníka SME redaktorka Jana Maťková pýtala aj štátnej tajomníčky Svetlany Síthovej.Avizované zmeny v rezorte školstva• Počas leta sa v médiách objavovali informácie o pripravovaných zmenách v rezorte školstva. Ich súčasťou má byť aj transformácia štyroch priamo riadených organizácií, ktoré sa zlúčia do jednej inštitúcie. Po novom tak vznikne Národný inštitút vzdelávania a mládeže, v ktorom sa zlúčia Metodicko-pedagogické centrum, Štátny pedagogický ústav, Slovenský inštitút mládeže – Iuventa a Slovenská pedagogická knižnica. K ich spojeniu by malo dôjsť začiatkom roka 2022.

„Po ukončení procesu transformácie budú zriadené spoločné úrady pre regionálne úrady školskej správy a krajské centrá novej organizácie tak, aby sa pod jednou strechou‘ vytvoril takzvaný stredný článok riadenia, metodického usmerňovania a podpory škôl a školských zariadení,“ uviedlo ministerstvo školstva.

Podľa viceprezidentky SKU Sone Puterkovej sa zlúčením organizácií odstránia duplicity a „konečne vznikne fungujúca organizácia, ktorá bude poskytovať kvalitnú podporu pedagógom.“ Dodala, že komora by uvítala širšiu platformu zlučovaných organizácií a verí, že zmena nebude len formálna.

• Ešte začiatkom júla prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona zjednocujúcu financovanie regionálneho školstva a odobrila aj zmenu školského zákona, podľa ktorej môžu povinné predprimárne vzdelávanie dočasne poskytovať aj škôlky nezaradené do siete.

Zmeny majú nastať aj v systéme poradenstva a prevencie, ministerstvo sľubuje jeho zjednodušenie, sprehľadnenie a väčšiu dostupnosť podpory deťom. Plány zahrnuté v návrhu novely, ktorý v uplynulom týždni odobrila vláda, obsahuje aj zmeny v oblasti prijímacích konaní na stredné školy, novú definíciu pojmu národnostná škola či zmeny v najvyššom počte žiakov v triedach základných škôl. Novelizáciou má prejsť aj tzv. učiteľský zákon (tu), po zmene ktorého by v školách mali pribudnúť digitálni koordinátori a koordinátori školských podporných tímov. Vládny návrh novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave má zaviesť inštitút nadpodnikového vzdelávacieho centra a vytvorenie osobitného modelu experimentálneho overovania.

„Je to zlomový deň pre školstvo, pretože dnešným dňom sme postavili základy pre reformu slovenského školstva,“ uviedol na margo plánovaných zmien minister Gröhling.

• Pre vyššiu mieru participatívnosti pri príprave zmien v obsahu a forme vzdelávania Štátny pedagogický ústav vytvoril nové ústredné kurikulárne komisie, hlavnú koordinačnú skupinu a žiacky poradný výbor. Do výboru sa prihlásilo spolu 256 žiakov základných a stredných škôl.Úskalia povinného predprimárneho vzdelávania• Materské školy sa v uplynulých mesiacoch spomínali najmä v súvislosti s novelou školského zákona, ktorá od 1. septembra 2021 zavádza povinné predprimárne vzdelávanie pre deti od 5 rokov.

Po novom toto vzdelávanie môžu poskytovať aj nesieťové materské školy, ktoré využili možnosť registrácie prostredníctvom formulára na webovej stránke ministerstva. „Chceli by sme vyzvať aj rodičov a jednotlivých zriaďovateľov, aby sa zaregistrovali a mohli tak poskytnúť vzdelávanie v rámci povinného predprimárneho vzdelávania pre päťročné deti,“ apeloval Gröhling v druhej polovici júla, keď boli zaregistrované len tri nesieťové škôlky.

• Podmienkou registrácie bolo aj predloženie dokladov o splnení kvalifikačných predpokladov zamestnaných osôb, či záväzok poskytovať vzdelávanie najmenej štyri hodiny denne. Podľa údajov ministerstva mohlo o zápis požiadať 138 nesieťových zariadení. Zriaďovateľka Detského centra Vrakuňáčik a členka Aliancie súkromných jaslí a škôlok Lucia Brandstetter pre denník SME odhadla, že iba v Bratislave existuje približne 150 nesieťových škôlok.

Ministerstvo k 19. augustu evidovalo spolu 44 žiadostí o registráciu nesieťových zariadení.

„My spravujeme iba legislatívu, ale je na mestách a obciach, aby sa vysporiadali s materskými školami,“ povedal pre agentúru SITA minister, podľa ktorého sa účinnosť zákona posúvala dostatočne dlho. To, že škôlky v niektorých lokalitách Slovenska musia nedostatočné kapacity riešiť dvojzmennou prevádzkou, približuje reportáž Denníka N.Všimli sme si• Inštitút SGI v lete vydal publikáciu o druhošancovom vzdelávaní na Slovensku. Autorky Edita Rigová, Anna DráľováLucia Kováčová v nej opisujú možnosti a bariéry návratu do formálneho vzdelávania po predčasnom odchode zo školy. Ponúkajú aj prehľad príkladov dobrej praxe zo zahraničia či odporúčania pre Slovensko. Publikácia je výsledkom spoločného výskumno-intervenčného projektu Inštitútu SGI a organizácie ETP Slovensko.

• Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) koncom júna zverejnila prvé výsledky Akademickej štvrťhodinky, celoslovenského a zatiaľ najväčšieho prieskumu spokojnosti vysokoškolákov a vysokoškoláčok. Vyplynulo z neho napríklad to, že viac ako polovica študentov sa takmer vôbec neučí odborne komunikovať v anglickom alebo inom cudzom jazyku. Až 70 % vysokoškolákov deklaruje, že svoj odbor študujú zo záujmu a len pre necelú pätinu je motiváciou iba získanie titulu.

Viac o zisteniach z reprezentatívneho prieskumu priblížila analytička Renáta Hall v podcaste portálu Aktuality.sk. Detailnejšie výsledky prieskumu plánuje agentúra prezentovať po letných prázdninách. Záznam z predstavenia prvých zistení si môžete pozrieť tu.

• Na filmovom festivale v Karlových Varoch mal premiéru dokumentárny film Eriky Hníkovej s názvom Každá minúta života. Hlavnými protagonistami sú štvorročný Miško a jeho rodičia, ktorí striktne plánujú všetok synov čas v snahe dopomôcť mu k vstupu do vrcholového športu. Dokument otvára diskusiu o otázkach, či robíme pre deti dosť alebo či toho naopak pre ne nerobíme až príliš veľa. Film získal na festivale Zvláštnu cenu poroty.

Vláda a reforma

Čo sa udialo | Súhrn vybraných postrehov z diania v školstve v roku 2021 /december 2021/

O chýbajúcom funkčnom strednom článku riadenia a podpory v školstve /november 2021/

Spor o vysokoškolskú reformu /október 2021/

Učitelia a učiteľky sú už „ohrozený druh“. Ľudia chcú na školách viac upratovať ako učiť /september 2021/

Čo prinieslo leto /júl-august 2021/

Stratégia inkluzívneho vzdelávania? Sme svedkami Potemkinovej dediny /jún 2021/

Deťom pobyt v nepripravených škôlkach veľmi nepomôže /máj 2021/

Tri správy o vplyve pandémie na deti a vzdelávanie /apríl 2021/

Domáce vzdelávanie sa vynára zo šedej zóny len čiastočne /marec 2021/

Nezvládnutá údržbárčina v školstve /február 2021/

Čo sa udialo | Súhrn vybraných postrehov z diania v školstve v roku 2020 /január 2021/

Plán premárnených príležitostí? /december 2020/

Keď plán predbehne cieľ /november 2020/

Reformné plány a diskusia o nich /október 2020/

Vzdelávanie na diaľku prehlbuje rozdiely /september 2020/

Čo prinieslo leto /júl-august 2020/

Dopady uzatvorenia škôl podľa britského modelu /jún 2020/

Porovnanie dvoch programových vyhlásení troch vlád v školstve /máj 2020/

Ako zostať vo vzdelávaní blízko na diaľku? /apríl 2020/

Revízia výdavkov na skupiny ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením /marec 2020/

Odporúčania To dá rozum pre skvalitnenie školstva na Slovensku /február 2020/

Čo sa udialo | Súhrn vybraných postrehov z diania v školstve v roku 2019 /január 2020/

Výsledky PISA opäť nepotešili /december 2019/

Školstvo potrebuje zmeny, no neopravujme hodiny sekerou /november 2019/

To dá rozum, že chceme vedieť viac! /október 2019/

Zistenia Komisie naďalej viac zarmucujú ako tešia / september 2019/

Čo prinieslo leto /júl-august 2019/

OECD o práci učiteľov na Slovensku /jún 2019/

Dokedy sa budeme učiť nohami namiesto hlavou? /máj 2019/

V parlamente zasadla komisia pre inklúziu /apríl 2019/

Dobré a zlé správy o deťoch a vzdelávaní /marec 2019/

Petícia za stiahnutie návrhu nového zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch /február 2019/

Čo sa udialo | Súhrn vybraných postrehov z diania v školstve v roku 2018 /január 2019/

Štátny rozpočet nemyslí na zlepšenie kvality podporných služieb v školách /december 2018/

Prečo medzi mladými voličmi vyhráva Kotleba? /november 2018/

Kríza v školstve /október 2018/

Rok Lubyovej /september 2018/

Čo prinieslo leto /júl-august 2018/

Tento způsob reformy školstva zdá se mi poněkud nešťastným /jún 2018/

Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania /máj 2018/

Malé víťazstvo socializmu nad kapitalizmom za 35 miliónov eur /apríl 2018/

Výzva ministrovi vnútra a ministerke školstva /marec 2018/

Odluka škôl od samospráv nepomôže /február 2018/

Čo sa udialo | Súhrn vybraných postrehov z diania v školstve v roku 2017 /január 2018/

Premiér Fico orbanizuje slovenské školstvo /december 2017/

Otvorený list o inklúzii /november 2017/

Rozpočet a reforma spolu neladia /október 2017/

K riadeniu a financovaniu školstva /september 2017/

Každý školský rok víta deti v školách iný minister /august 2017/

K zverejnenému počtu asistentov učiteľa /júl 2017/

Prehliadka strateného času /jún 2017/

Regionálne školstvo sa dnes nedá riadiť /apríl-máj 2017/

Vajce vs. sliepka v slovenskom školstve /marec 2017/

Hromadná pripomienka za asistentov učiteľov /február 2017/

Čo sa udialo | Súhrn vybraných postrehov z diania v školstve v roku 2016 /január 2017/

Preto volíme, ako volíme /december 2016/

Reformný tím navrhol prekopať vysoké školstvo od základu /november 2016/

Oceňujeme prvý krok /október 2016/

Školstvo – chce to zmenu /september 2016/

Školy nedokážu čeliť extrémizmu, pretože sú neslobodné /august 2016/

Sú pre Fica s Kažimírom učiteľky kravy a vedci teliatka? /júl 2016/

Rodičia otvorili v parlamente viacero problémov nášho školstva /jún 2016/

Porušovanie základných práv detí vo vzdelávaní na Slovensku /máj 2016/

Deti nie sú v centre záujmu vzdelávania /apríl 2016/

Vzdelávanie a školstvo v programoch politických strán a hnutí /marec 2016/

Bilancia programového vyhlásenia vlády /február 2016/

Čo sa udialo | Súhrn vybraných postrehov z diania v školstve v roku 2015 /január 2016/

Fico s Kažimírom sú hrobári slovenského školstva /december 2015/

Zatriasť školstvom nestačí /november 2015/

Najvyšší súd podporil inkluzívne vzdelávanie /október 2015/

Vláda zbabrala aj opravnú skúšku z reformy školstva /september 2015/

Päť dôvodov na obavy /august 2015/

Správy z prieskumu verejnej mienky o vzdelávaní /júl 2015/

Školstvo potrebuje impulz /jún 2015/

Kam smerujú eurofondy vo vzdelávaní na Slovensku? /máj 2015/

Čo potrebujú angličtinári /apríl 2015/

Hromadná pripomienka proti okliešteniu školskej samosprávy /marec 2015/

Je nový Štátny vzdelávací program skutočne inovovaný? /február 2015/

Duálny model po slovensky /január 2015/

Čo sa udialo | Súhrn vybraných postrehov z diania v školstve v roku 2014 /december 2014/

Fico si vylepšuje imidž Pellegrinim, na školstvo kašle /november 2014/

Svet ešte nikdy nebol tak nedorobený /október 2014/

Ilúzie o vzdelávaní na Slovensku /september 2014/

Kam kráča ministerstvo školstva /august 2014/

Pellegrini plní Kažimírov sľub /júl 2014/

Zverejňujeme ministerské návrhy na zmeny kľúčových zákonov v školstve /jún 2014/

O budúcnosti školstva rozhoduje jeden človek /máj 2014/

Koncentrácia moci školstvo nezachráni /apríl 2014/

Inšpirujme sa tým, čo funguje /marec 2014/

Hlas detí zatiaľ nepočuť /február 2014/

Čaplovičov švédsky stôl /január 2014/

Chceme vedieť viac /december 2013/

Všetko, čo nie je v poriadku, treba zverejniť! /november 2013/

Málo miest v škôlkach má riešenie! /október 2013/

Čaplovičove národné projekty /september 2013/

Štátne týranie vs. blaho detí /august 2013/

Správa z vládneho auditu vykonanom na ministerstve školstva /júl 2013/

Varovanie ministrom: Školy nie sú lego! /jún 2013/

O skutočnom duálnom modeli vzdelávania /máj 2013/

Čaplovičova utajená správa o stave školstva /apríl 2013/

Zmätky a precitnutia ministra Čaploviča /marec 2013/

Testovanie podľa INEKO – chybné rady Čaplovičovi /február 2013/

Ide o deti /január 2013/

Inkluzívne vzdelávanie /december 2012/

Zvýšme učiteľom platy a posuňme diskusie ďalej /november 2012/

Nový vzdelávací systém pre všetkých /október 2012/

K tupinám z debaty o platoch v školstve /september 2012/

Centrálne plánovaný absolvent /august 2012/

Prvých 100 dní Dušana Čaploviča v kresle ministra školstva /júl 2012/

„Akčný“ pán a jeho „akčný“ plán /jún 2012/

Výzva Iniciatívy rodičov za dobré školy /máj 2012/

Čaplovič nie je svätý Juraj a nebojuje s drakom /apríl 2012/

Volebný odpočet /marec 2012/

Ako (a načo) čítať volebné programy strán /február 2012/

Ako ohlupovať národ /január 2012/

Základná línia vzdelávacej politiky na Slovensku a jej reflexia vo verejnej diskusii /december 2011/

Domáca škola, mravov stodola /november 2011/

Slabá záplata na deravé vrece /október 2011/

Planéta nehorázností /september 2011/

Čo si myslia učitelia o dnešnom stave v oblasti učebníc? /august 2011/

Horká pilulka na záver školského roka /júl 2011/

Reformu školstva brzdia systémové prekážky /jún 2011/

Čo všetko musí slovenský učiteľ /máj 2011/

Planéta vedomostí /apríl 2011/

Zmena hodnotenia testu z matematiky bola zbytočná a odborne pomýlená /marec 2011/

Otvorené listy ministrovi školstva /február 2011/

Policajti poznajú vízie svojho šéfa. A učitelia? /január 2011/

Kto nečíta, nevie. Kto číta, nerozumie? /december 2010/

Smutné voľby rektora /november 2010/

Vlažné korekcie Mikolajovej deformy /október 2010/

Angličtina do každého vrecka? /september 2010/

Hodnotenie programového vyhlásenia vlády v oblasti vzdelávania /august 2010/

Učiteľom treba dať slobodu /júl 2010/

Vzdelávací systém - odporúčania pre budúcu vládu /jún 2010/

Tradične žalostná gramotnosť /máj 2010/

Európska óda na vzdelanie /apríl 2010/

Kauza Waldorf na Slovensku /marec 2010/

Rodičia vynechaní z reformnej hry /február 2010/

Falošný vlastenecký diktát /január 2010/

Premýšľanie o reforme /december 2009/

Reforma školstva bez učebníc podľa Mikolaja /november 2009/

Absurdné divadlo v alternatívnych školách /október 2009/

Papieroví draci na predvolebnej oblohe /september 2009/

Druhý rok reformy klope na dvere /august 2009/

Rok jeden reformy vzdelávania bez reformy /júl 2009/

(druhý) pohľad obyčajného (m)učiteľa na reformu školstva /jún 2009/

Učiteľské noviny ako čistý kšeft /máj 2009/

Mikolajov papierový drak /apríl 2009/

Nevedomosť skrytá za ústretovosť /marec 2009/

10 dôvodov, prečo dať výpoveď kvôli Mikolajovi /február 2009/

Zahmlené kontúry školskej politiky /január 2009/

Národné učebnice? Deforma /december 2008/

Pochod veľkej septembrovej obsahovej reformy /november 2008/

Reforma po slovensky: Základné omyly štátnych vzdelávacích programov /október 2008/

Ciele ministerstva školstva sledujú viac kvantitu ako kvalitu /september 2008/

Reformná prskavka /august 2008/

Edičná politika plná pochybností /júl 2008/

Ministerstvo školstva schválilo vzorové školské programy /jún 2008/

Falošné pierka kačku na páva nepremenia /máj 2008/

Reforma? - hodnotenie Štátneho vzdelávacieho programu /apríl 2008/

Otvorená výzva ministrovi školstva /marec 2008/

Školstvo v roku 2007 /február 2008/

Nový školský zákon je omyl /január 2008/

Výsledky PISA 2006 – problém zo slepej uličky /december 2007/

EuroSZM - hodnotenie návrhu zákona o podpore a rozvoji práce s mládežou /november 2007/

Pripomienka za zachovanie rovnoprávnosti vo financovaní ZUŠ a školských zariadení /október 2007/

Hodnotenie návrhov nového školského zákona /september 2007/

Hodnotenie Mikolajovho školského zákona: nebude reformný /august 2007/

Hodnotenie legislatívneho zámeru zákona o výchove a vzdelávaní /júl 2007/

Hodnotenie Návrhu koncepcie vyučovania cudzích jazykov v základných a stredných školách /jún 2007/

Hodnotenie Návrhu koncepcie dvojúrovňového modelu vzdelávacích programov v oblasti odborného vzdelávania a prípravy v SR /máj 2007/

Minister školstva vymenoval Kurikulárnu radu /apríl 2007/

Centralizácia z kuchyne ministerstva školstva /marec 2007/

Hodnotenie koncepcie profesijného rozvoja učiteľov v kariérnom systéme /február 2007/

Pripomienky k Návrhu koncepcie predškolskej výchovy /január 2007/

Hodnotenie návrhu stratégie celoživotného vzdelávania /január 2007/

Hodnotenie programového vyhlásenia vlády /2006/