Komu niet pomoci

3.11.2013 | Marián Leško | TREND

Minister školstva Dušan Čaplovič si minulý týždeň povzdychol, že nemá ako pomôcť stredoškolskému učiteľovi Otovi Žarnayovi. Pritom všetci vieme, rovnako dobre ako samotný pán Čaplovič, že ako podpredseda strany Smer-SD učiteľovi pomôcť mohol a že ako šéf rezortu školstva pomôcť mal.


Od polovice mája, keď týždenník TREND uverejnil článok Dušana Karolyiho o pomeroch na Obchodnej akadémii v Košiciach, sú fakty všeobecne známe. Učitelia akadémie dostávali iba základné platy, ale riaditeľ školy platil za externé „právne služby“ advokátke, ktorá má spoločnú podnikateľskú minulosť s bratom a so synovcom vedúceho odboru školstva Košického samosprávneho kraja (KSK).

Keď to učiteľ Oto Žarnay zverejnil, riaditeľ školy Peter Ivan zrazu služby externej právničky nepotreboval, ale pre „nadbytočnosť“ už nepotreboval ani učiteľa a predsedu rady školy Ota Žarnaya.

Ide o učebnicový príklad toho, ako na Slovensku dopadne človek, ktorý sa viac ako len do výšky svojho platu stará o verejné prostriedky a verejný záujem. D. Čaplovič ako podpredseda Smeru mohol uplatniť svoj vplyv, aby to tak nebolo.

Mohol na svojich spolustraníkov v Košiciach vplývať, aby zneužitie funkcie netolerovali a vzali pod ochranu pracujúceho človeka – veď na to, aspoň podľa deklarácií, strana Smer vznikla. Mohol osloviť členov školského výboru KSK, kandidujúcich za Smer, aby vzali do úvahy, že to bol učiteľ O. Žarnay, a nie riaditeľ P. Ivan, kto presadzoval verejný záujem.

Rovnako mohol osloviť členov zastupiteľstva zvolených za Smer, aby aspoň pred voľbami do samosprávnych krajov chránili verejné prostriedky, a nie svojich ľudí vo funkciách. Podpredseda D. Čaplovič nič neurobil, lebo Smer veľmi rád chráni verejný záujem a pracujúcich – ale zväčša vtedy, keď je v opozícii.

Ako minister bol D. Čaplovič povinný urobiť oveľa viac. Zákon o štátnej správe a školskej samospráve mu umožňuje konať, keď sa zistia závažné nedostatky v činnosti riaditeľa školy, hoci jej zriaďovateľom je samosprávny kraj. Minister môže navrhnúť odvolanie riaditeľa.

Každomesačný príspevok externej právničke vyplácal riaditeľ akadémie s odôvodnením, že spolupracovala na projektoch dotovaných z eurofondov. Podľa zákona má ministerstvo právo vykonať finančnú kontrolu, ak ide o prostriedky Európskej únie. Žiadnu takú kontrolu minister nenariadil.

Poslanci strany Smer nedávno v parlamente potopili návrh zákona, ktorý poskytoval právnu ochranu ľuďom, ako je Oto Žarnay. Vraj to urobili preto, lebo chcú chrániť oznamovateľov najlepšie, ako sa dá, a na to údajne potrebujú vládny zákon. V skutočnosti majú vládni poslanci problém s tým, že oznamovateľov by museli chrániť pred ľuďmi, ktorí sa dostali do funkcií z kandidátnych listín Smeru.


Celý článok bol pôvodne uverejnený v týždenníku TREND dňa 31. októbra 2013 a nájdete ho tu.

TREND

Reforma školstva po druhé. Verejnosť môže posielať ministrovi pripomienky

Toto sú mýty o školstve, ktoré brzdia reformy

Návrhy na zmeny vo vzdelávaní ponúkajú aj alternatívy

Lepšie školy, lepší štát

Branislav Gröhling: Každý v školstve robí len vízie a vlastne sa nič nedeje

Pomalý štart školskej reformy

Smer drží školy v napätí

Ostrovský: Trpíme kultúrou, že je nutná len vysoká škola

Učiť sa, učiť sa nestačí

Dôležité nie je sa matematiku nabifľovať, ale získať kultúru myslenia

Školstvo v roku 2015: Smrť krasopisu a drilovania? U nás to nehrozí

Peter Pellegrini: Som nervózny: mám málo času

Aký je plat bežného učiteľa na Slovensku v porovnaní s Európou?

Daniel Sobel: Prečo sa rómskym deťom darí lepšie v Londýne ako na Slovensku

Čaplovičova normalizácia

Ako učiť, aby v triede nelietali mokré špongie

Radšej doma ako v štátnej škole. Ako funguje domáce vzdelávanie?

Koniec teroru: Ako naozaj zlepšiť vzdelávanie našich detí

Súkromné školy ako terč

Tajomstvo úspešných: Žiadna genetika, ale superprísni učitelia

Krista Kiuru: Školy viac napredujú, ak vtiahnu rodičov

TREND barometer k výsledkom PISA

Komu niet pomoci

Pozvánka na TREND CSR Forum: Aké zmeny urobiť v školstve?

Šibnutý inšpektor

Čaplovič: milí študenti, strčte si ten Cambridge niekam

Kolosálny nápad za miliardu

Trochu iná správa o stave školstva

Dve otázky pre

Dve otázky pre

Dve otázky pre

Dve otázky pre

Dve otázky pre

Leo Pahkin: Kedy Fíni myslia na červenú čiaru

Dve otázky pre

List vytiahnutý z koša

Nové školstvo a TREND