Vďaka Bielym vranám!

[ 18.11.2013, Juraj Kušnierik, .týždeň]

V nedeľu, 17. novembra sa šiestykrát udeľovali Biele vrany ľuďom, vďaka ktorým sa nám dnes žije lepšie než si zaslúžime.


Najdôležitejšia oslava Novembra 1989 sa už šesť rokov koná na udeľovaní Bielych vrán. Vždy 17. novembra ich udeľuje Aliancia fair-play a Via iuris. Obidve organizácie v priebehu roka hľadajú ľudí, ktorí neznesú nespravodlivosť, ktorí nedokážu byť ticho keď vidia neprávosť, ktorí sa dokážu zastať slabých a bezmocných.

Tento rok to boli učitelia Oto Žarnay a Vladimír Crmoman (v .týždni ho poznáte hlavne z jeho videoblogov) a bývalá pracovníčka Ústredia Sociálnej poisťovne Mariana Vavrová. Všetci traja videli, že sa v ich okolí deje nespravodlivosť, rozhodli sa nemlčať a konať. Oto Žarnay a Mariana Vavrová prišli vďaka tomu o prácu. Bielu vranu za "dlhodobý prínos" dostala známa bratislavská ochranárka Katarína Šimončičová. Príbehy všetkých ocenených ako aj všetko potrebné o cene Biela vrana si môžete prečítať tu.

V KC Dunaj sa v nedeľu večer stretlo niekoľko desiatok ľudí - Biele vrany z minulých rokov, ľudia z Aliancie fair-play a z Via iuris, priatelia a spolupracovníci týchto organizácií, z Prahy prišiel Martin Juráček alias DJ Gadjo.cz a akordeonista a spevák Mário Bihári (jeden pochádza z Bošáce, druhý z Malaciek), pekne nám zahrali Nura a Hoda Jahanpour, ktorých rodina musela odísť z Iránu v dôsledku svojej bahaistickej viery. ("Deti sú takými Bielymi vranami," povedala ich matka Venus.) Na chvíľu prišiel knieža Karel, aj veľvyslanec USA.

Keď som sa tak pozeral okolo seba debatujúc s priateľmi, uvedomil som si, že práve toto sú ľudia, vďaka ktorým to tu nie je také zlé ako by mohlo byť. Práve títo ľudia, ktorým nejde o slávu a peniaze, práve títo nenápadní hrdinovia dávajú nášmu svetu nádej. Práve oni najlepšie pochopili odkaz Novembra 89: úplne nepateticky vedú svoje zápasy za trošku viac pravdy a lásky vo svete lži a nenávisti. Sudcovia, učitelia, občianski aktivisti, úradníci, (bývalý) ochrankár, lekár, advokát, lesník, kníhkupec. Vadí im korupcia, snažia sa pomôcť nespravodlivo stíhanému človeku, ide im o lepšiu justíciu, chránia stromy, či migrujúce zvieratá.

Je možné, že o sto rokov sa bude v súvislosti s dobou, v ktorej žijeme hovoriť o premiéroch, ministroch, slávnych umelcoch, brilantných intelektuáloch a úspešných podnikateľoch. V skutočnosti sa dnes máme lepšie než si zaslúžime hlavne vďaka Bielym vranám.

Vďaka Bielym vranám a vďaka Zuzke Wienk a jej šikovným kolegom a kolegyniam z Aliancie fair-play a z VIA IURIS, ktorí to všetko vymysleli a už šesť rokov to s veľkým šarmom uskutočňujú.

Vďaka!

PS: Video z Večera Bielych vrán si môžete pozrieť tu.


Autor je redaktor časopisu .týždeň.

Článok bol pôvodne uverejnený na webe týždenníka .týždeň dňa 18. novembra 2013 a nájdete ho tu.