Sú pre Fica s Kažimírom učiteľky kravy a vedci teliatka? /júl 2016/

[ 11.8.2016, Martin Mojžiš, Vláda a reforma]

Ministerstvo financií chce získať peniaze na kompenzáciu nízkych výkupných cien mlieka a valorizáciu miezd učiteľov z rozpočtu SAV. To sú naozaj učiteľky kravy a vedci teliatka?


Drzosť tejto vládnej koalície nemá hraníc. Mlieko, učitelia a vedci sú len tri z takmer nekonečného množstva príkladov.


Mlieko: Krajina predsedajúca Rade EÚ sa rozhodla dotovať výrobu mlieka, ale keďže to pravidlá EÚ zakazujú, tak vymyslela podvod – pomoc poskytne akože na zber údajov. K tomuto podvodu sa premiér a ministerka poľnohospodárstva otvorene priznali v priamom prenose a ešte sa pritom šibalsky usmievali. K otázke financovania dotácie premiér povedal: „V tomto zastávam jednoznačne názor, že radšej dať na mlieko ako na zbrane.“


Učitelia: Premiér pred voľbami oznámil, že krajina má dosť zdrojov na 25-percentné zvýšenie platov učiteľov ešte v tomto roku. Po voľbách schválila jeho vládna koalícia 6-percetné zvýšenie, ale ani na to odrazu peniaze nie sú a treba ich zháňať. A zháňajú sa nie v tuneloch, ktorými odtekajú do súkromných vreciek (v skutočnosti nie vreciek, ale vriec), ale v podvyživených inštitúciách, akou je napríklad Slovenská akadémia vied.


Vedci: Minister financií podpísal pred rokom s predsedom SAV stabilizačnú zmluvu, ktorá zaručuje akadémii počas troch rokov minimálny rozpočet vo výške 60 miliónov eur. Teraz im chce jeden milión zobrať, pretože to vraj potrebuje na kravy a učiteľky. Zrejme si myslia, že vedci budú ako teliatka súhlasiť a ešte budú na učiteľky potichu nadávať (rozdeľuj a panuj). Lenže môže to dopadnúť aj tak, že učitelia podporia vedcov a vedci učiteľov (nechtiac spájaj a potom sa čuduj). Možno by bolo rozumnejšie hľadať tie peniaze fakt niekde inde.


Milión: Jeden konkrétny milión eur sa priam núka. Čo keby vlastná hlava s hlasom podobným hlasu predala svoj byt a posunula utŕžený milión Kažimírovi? Slovenskej akadémii vied by zostal pôvodný rozpočet, premiér by sa mohol prestať tváriť, že býva u Bašternáka, a ani odsťahovanie sa z Bonaparte by nebolo marketingovo najhorším ťahom. Hlava s hlasom by sa stala morálnou autoritou, ktorá ide príkladom Brheľovi, Výbohovi, Širokému a ďalším. Hneď by bolo dosť peňazí nielen na zásadné zvýšenie platov učiteliek, ale aj na výraznú podporu vedy. A aj na mlieko by čosi zostalo.


Autor je redaktor týždenníka .týždeň.


Článok bol pôvodne uverejnený na webe týždenníka .týždeň dňa 17. júla 2016 a nájdete ho tu.