Všetko, čo nie je v poriadku, treba zverejniť! /november 2013/

[ 18.11.2013, Aliancia Fair-play a VIA IURIS , Vláda a reforma]

Aliancia Fair-play a VIA IURIS odovzdali ocenenia Biela Vrana trom príbehom štyroch statočných ľudí. Medzi nimi dvom učiteľom, Vladimírovi Cmrmomanovi a Otovi Žarnayovi.



Vladimír Crmoman je učiteľom hudobnej výchovy a umenia na bratislavskej Spojenej škole Novohradská. Zároveň je jedným z lídrov občianskej iniciatívy „Vláda tvrdí, že nie sú peniaze, tak jej ich učitelia pomôžu nájsť“. Snaží sa ukázať, že ministerstvo nájde pre školy a učiteľov viac peňazí vtedy, keď prestane plytvať.

V rámci iniciatívy Crmoman upozornil na viacero podivností v autoparku rezortu školstva. Zistil napríklad, že ministerstvo zaplatilo v roku 2012 za servis jedného zo svojich áut vyše 11 000 eur. Na kontrolnú prehliadku po 465 000 km ho podľa objednávky poslalo dvakrát – raz v júli a neskôr v septembri. Nesedeli ani počty najazdených kilometrov. Pri servise mechanici vymenili 10 litrov oleja, hoci do auta sa ho zmestí len 6,5 litra. Čo Crmoman nenašiel na webe, to si vyžiadal podľa infozákona. Získané objednávky a faktúry poskytol médiám a s ich pomocou tlačil na ministerstvo.

Donútil ho tak podozrenia preveriť. Ministerstvo sa neskôr priznalo k „závažným zisteniam“ a prepustilo dvoch zamestnancov. Crmomanovi to nestačilo. Podal preto trestné oznámenie, v ktorom žiada prípad prešetriť ešte dôkladnejšie.

S novinármi spolupracuje aj naďalej. Keď sa médiá nevedeli dostať k výsledku auditu ministerstva financií, Crmoman opäť využil infozákon. Novinárom potom audit poslal sám. Kontrolóri našli predražený nákup kvetov, alkoholu, aj drahé ubytovanie ministerskej výpravy na paraolympijských hrách v Londýne. Na mnohé z týchto prípadov plytvania upozorňovali aj Crmomanovi kolegovia.

Učitelia z iniciatívy „Vláda tvrdí, že nie sú peniaze, tak jej ich učitelia pomôžu nájsť“ plánujú v pátraní pokračovať. „Bez váhania treba všetko, čo u nás nie je v poriadku, zverejniť, nahlásiť či podať trestné oznámenie. Inak sa potom nemôžeme sťažovať na nehospodárnosť, rodinkárstvo alebo inú nespravodlivosť,” dodáva Crmoman.



Oto Žarnay bol do mája 2013 učiteľom a predsedom Rady školy na Obchodnej akadémii Polárna v Košiciach. Po tom, ako upozornil na tisíce eur, ktoré škola pravidelne posielala externým právnikom, prišiel o miesto.

Žarnay si všimol, že škola v rokoch 2011 až 2013 platila právničke mesačne vyše 400 eur. A to aj v situácii, keď mali mnohí učitelia dostávať iba základný plat bez osobných príplatkov. Žarnay navyše zistil, že právnička bola v minulosti v rovnakej firme ako brat šéfa odboru školstva v košickej župe. Tá je aj zriaďovateľom obchodnej akadémie.

Žarnay upozornil na podozrivé účty školy za právnikov a následne prišiel z „organizačných dôvodov“ o miesto. Napriek tomu to neľutuje. „Človek sa môže cítiť slobodným a šťastným len vtedy, keď nezaprie svoje ideály, neponíži sa sám pred sebou a nedovolí, aby ho ovládol strach prejaviť svoj vlastný názor,” hovorí Žarnay.