Čaplovičove národné projekty /september 2013/

[ 10.9.2013, Miroslav Beblavý, Vláda a reforma]

Príbeh plytvania a kšeftovania s peniazmi v školstve.


Minister Dušan Čaplovič - na rozdiel od svojich predchodcov - väčšinu eurofondov posiela priamo do organizácií, ktoré patria pod rezort školstva. Celkovo tam smeruje 280 miliónov eur a len 35 miliónov sa dostane priamo do škôl, ktoré o ne medzi sebou súťažia cez projekty (graf č. 1).O aké projekty ide:
- 15 miliónov eur má ísť na systém Národnej sústavy kvalifikácií. Tento systém mohlo Slovensko kúpiť od Českej republiky zadarmo. Náklady by boli len na preklad či úpravy.
- 3 milióny majú ísť na informačnú kampaň k celoživotnému vzdelávaniu (vrátane zisťovania postojov jednotlivcov). To je polovica z toho, čo dá štát ročne na všetky učebnice pre základné a stredné školy.
- 50 miliónov má ísť na digitálne učivo. Učivo sa nakupuje cez viaceré projekty, ktoré sa navzájom často prekrývajú a opakujú.


Namiesto toho, aby peniaze išli na projekty škô cez súťaž, pridelil ich minister Čaplovič priamo svojim úradníkom. Tí z nich 34% minú a 57% posunú dodávateľom. Len osem percent z 280 miliónov eur smeruje do škôl, k žiakom a učiteľom (graf č. 2).Čaplovičove národné projekty (prezentácia)


Miroslav Beblavý: Čaplovič mrhá miliónmi, do škôl sa dostane len zlomok (video)


Autor je poslanec Národnej rady SR.Súvisiace informácie:


6. september 2013


SME: Čaplovič nedáva eurofondy školám, ale najmä ministerským úradníkom


Ministerstvo školstva: Reakcia ministerstva školstva na vyjadrenia poslanca NR SR Miroslava Beblavého k realizácii národných projektov