O kamienkoch a knihách

[ 2.9.2013, Vladimír Burjan, Dobrá škola]

Ak ste náhodou počas leta nepodľahli pokušeniu zavesiť učiteľskú profesiu na klinec a živiť sa niečím menej vzrušujúcim, no lepšie plateným, zrejme už v tejto chvíli opäť chaoticky pobiehate medzi triedami a zborovňou a vo všeobecnom virvare rozbiehate nový školský rok.

Možno ste sa v tom zhone ani nemali čas zamyslieť nad tým, prečo je na obálke septembrovej DOBREJ ŠKOLY práve päť kamienkov. Nevadí, ja vám to prezradím. Majú symbolizovať, že náš časopis vstupuje týmto číslom do svojho piateho ročníka. Keby som pred sebou nemal kôpku so všetkými tridsiatimi ôsmimi doteraz vydanými číslami, ani by som tomu nemohol uveriť... Vám, našim verným čitateľom, za to patrí veľké poďakovanie, pretože našou hlavnou motiváciou sú vaše reakcie a povzbudenia.

Neviem ako vy, ale ja mám za sebou veľmi príjemné leto, počas ktorého som toho veľa videl, veľa zažil a veľa prečítal. Už dlho to robím tak, že počas roka čítam najmä odborné publikácie a beletriu odkladám na leto. S kufrom plným kníh sa potom premiestnim k niektorému moru, vystriem sa na plážové ležadlo a čítam, čítam, čítam... Tak som napríklad toto leto priam zhltol Bojovú pieseň tigrej matky od americkej autorky Amy Chua. Spomínam ju preto, lebo by som ju chcel odporúčať všetkým rodičom a učiteľom ako skvelé a pritom veľmi poučné čítanie. Amy je úspešná americká právnička čínskeho pôvodu, ktorú rodičia vychovávali plne v duchu čínskej pedagogickej tradície. Keď sa vydala (za Američana), rozhodla sa svoje dve dcéry vychovávať tak, ako to bežne robia čínske matky. Čo to v praxi znamená, o tom nemá našinec ani potuchy a garantujem vám, že vám budú pri čítaní chvíľami vstávať vlasy dupkom. Bojová pieseň tigrej matky je vtipne a s nadhľadom napísanou konfrontáciou dvoch absolútne protichodných výchovných filozofií. Pri jej čítaní si uvedomíte relatívnosť a kultúrnu podmienenosť väčšiny našich presvedčení o tom, ako sa správať k deťom a k žiakom, no zároveň vo vás vyvolá neodbytnú otázku: ktorý prístup je lepší, rozumnejší, úspešnejší? A tiež: čo je rodičom a učiteľom vo výchove povolené a čo už nie?

Prajem príjemné čítanie a najmä úspešný školský rok.


Autor je riaditeľom spoločnosti EXAM testing a šéfredaktorom časopisu Dobrá škola.

Článok bol pôvodne uverejnený v časopise Dobrá škola.