Platy učiteľov

[ 29.10.2012, Zuzana Zimenová, Nové školstvo v médiách]

Robert Fico odmieta zvýšiť platy učiteľom o požadovaných 10 %. Znamenalo by to pre štát navýšenie výdavkov o viac ako 140 mil. eur, čo si v čase konsolidácie nemôže Slovensko dovoliť. K 5 % im však chce priznať vyššie spoločenské postavenie na úrovni verejných činiteľov.

Analytička portálu novéškolstvo.sk Zuzana Zimenová tvrdí, že status verejného činiteľa by učiteľom spôsobil viac trápenia ako úžitku: „Tam je príliš veľa obmedzení a povinností. Nie je to len to, ak budú verejným činiteľom, to znamená, že budú požívať istý stupeň ochrany, ale na druhej strane aj pomerne prísne pravidlá toho, ako sa majú správať.“ Namiesto toho odporúča vláde hľadať peniaze aj priamo v rezorte školstva: „Živí zbytočne veľký počet priamo riadených organizácií, ktoré pracujú na rôznych projektoch, ktoré navzájom neladia, niekedy idú proti sebe, nie aby spolupracovali, napr. projekt vyhodnocovania kvality školy, ktorý rieši Štátna školská inšpekcia a zároveň Metodické centrum.“

Viac nájdete v príspevku v audioarchíve Slovenského rozhlasu zo dňa 28. októbra 2012, ktorého prepis si môžete prečítať tu.