Učitelia zatvoria školy. Na ako dlho ešte nevedia

[ 17.10.2012, Zuzana Zimenová, Nové školstvo v médiách]

Keďže vláda nepristúpila na požiadavku 10-percentného navýšenia platov, 26. novembra ostanú školy zatvorené. Dokedy, to rozhodne štrajkový výbor.

Podľa odborníčky na školstvo Zuzany Zimenovej z portálu noveskolstvo.sk na riešenie platov učiteľov je síce najvyšší čas, ale problém žalostného stavu školstva je širší. "Väčší úžitok by prinieslo, keby sme otvorili otázku postavenia učiteľov v spoločnosti a ich kompetencií, teda či majú samostatne postupovať pri tvorení školských programov a podobne. Ak áno, vtedy by bola na stole otázka, ako hodnotiť tých dobrých a kvalitných učiteľov a akým spôsobom dostanú pridané práve oni," myslí si.

Zimenová dodáva, že rezort živí až 25 rozpočtových a príspevkových organizácií a k plytvaniu v rezorte školstva podľa nej dochádza aj preto, že už roky sa bez výsledku hovorí o decentralizácii trhu s učebnicami, po ktorej by už rezort nemusel platiť tlač učebníc a ich distribúciu. "Je tu teda veľa zdrojov, ktoré sú čerpané neefektívne a vyhadzované von oknom. Plytvanie finančných zdrojov v školstve je evidentné a ministri o tom vedia. Čaká sa teda už len na to, kedy sa spraví nejaký audit, a to nielen finančný, ale aj výkonnostný, a zistí sa, kde všade sa dá usporť," hovorí analytička.

"Trvalo by to určite dlhšie, no naliať peniaze do takéhoto systému, ktorý je zle nastavený, je ťažkopádny, a kde plytváme peniazmi, by taktiež nebolo dobré. Musíme najprv aspoň výhľadovo povedať, ako sa to bude riešiť," hovorí Zimenová.

Viac nájdete v článku denníka Pravda zo dňa 17. októbra 2012 tu.