Testovanie žiakov základných škôl

[ 30.8.2012, Zuzana Zimenová, Nové školstvo v médiách]

Testovať sa už nebudú iba deviataci. V jeseni totiž čaká pilotné testovanie z vyučovacieho jazyka a matematiky piatakov. Celoplošné ostré testovanie žiakov piatych ročníkov plánuje rezort školstva spustiť v roku 2015.

Analytička portálu Nové školstvo Zuzana Zimenová tvrdí, ak bude toto testovanie piatakov také, aké je testovanie deviatakov, nepovie dosť o kvalite škôl: „Aby bolo testovanie zmyslupné, malo by sa odvíjať od štandardov v jednotlivých vzdelávacích stupňoch a malo by byť z viacerých predmetov, aby sme vedeli, ako dieťa stojí na konci vzdelávacieho stupňa vo vedomostiach, ale aj zručnostiach, v schopnosti riešiť problémy a pod. Dôležité by však bolo doplniť tieto testy o tzv. postupné meranie výkonu, tzn. porovnávacie testy aj v nižších ročníkoch.“ Ak by deti písali testy každý rok, bolo by zrejmé, či dieťa napreduje alebo zaostáva, myslí si analytička.

Viac nájdete v príspevku v audioarchíve Slovenského rozhlasu zo dňa 28. augusta 2012, ktorý si môžete vypočuť tu (formát .MP3).