Povinná angličtina od prvého ročníka môže priniesť viac rizík

[ 22.8.2010, Zuzana Humajová-Zimenová, Nové školstvo v médiách]

Povinná angličtina, ktorú chce ministerstvo školstva zaviesť na školách od septembra 2011 už u prvákov, nesie podľa názoru niektorých odborníkov možno viac rizík ako pozitív.

Zuzana Humajová-Zimenová z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika upozornila, že sa stále nevie, či bude dostatok učiteľov a ako kvalitne budú vzdelávať. "A je pravda, že je to istý nátlak na to, aby si žiaci nevyberali prvý jazyk, ale aby sa všetci povinne učili angličtinu," povedala.

Ministerstvo chce nedostatočné personálne zabezpečenie angličtinárov riešiť tým, že v prechodnom období "dočasne zjemní" kvalifikovanosť učiteľov. V súčasnosti učí v školstve 1160 nekvalifikovaných jazykárov, vyše 18 tisíc učí aspoň jeden cudzí jazyk.

Zuzana Humajová-Zimenová riešenie vidí aj vo väčšom uvoľnení systému - nezavádzať žiadnu povinnosť, ale zveriť výučbu cudzích jazykov do rúk kvalitných inštitúcií, napr. jazykoviek zo súkromného sektoru, "kde sú už tí experti overení a mohli by externe vyučovať na pôde školy a boli by zabezpečené kvalitné výstupné skúšky, medzinárodne uznávané certifikáty."

Viac nájdete v správe TASR zo dňa 20. augusta 2010 tu.