Rýchlo šité učebnice

[ 20.4.2009, Zuzana Humajová, Nové školstvo v médiách]

Školská reforma beží a pomaly sa na ňu aj zabúda. Učitelia si zvykli, ako vždy a na všetko, rodičov reforma veľmi netrápi, a ani politicky to nie je zaujímavá téma. Koho by už potom zaujímala príprava nových učebníc?

...

Nový školský zákon dovolil síce školám používať aj iné učebné texty, ale hradiť sa bude žiakom len učebnica, ktorej vznik aj vydanie iniciuje ministerstvo. Len takúto učebnicu školy dostanú zadarmo. Centralizácia pri tvorbe učebníc sa teda posilnila ešte viac než pred reformou.
Najsilnejší bude tento vplyv pri predmetoch, ktoré môžu mať aj istý ideologický náboj, a na ktoré je zameraná aj najväčšia pozornosť – vlastiveda a dejepis. „Situácia dnes je, žiaľ, ešte horšia než predtým. Navyše si ani neviem predstaviť úroveň učebníc, ktoré vyjdú z uponáhľaných konkurzov," hovorí odborníčka na školstvo Zuzana Humajová z Konzervatívneho inštitútu.
Brániť sa budú môcť školy či rodičia iba vtedy, ak sa rozhodnú zakúpiť za vlastné aspoň doplnkové učebnice. Niekde možno zvolia xeroxovanie zahraničných materiálov, vlastných textov či osvedčených starších zdrojov.

Viac nájdete na stránkach v článku týždenníka .týždeň zo dňa 13. apríla 2009 tu.