Prečo medzi mladými voličmi vyhráva Kotleba? /november 2018/

[ 27.11.2018, Juraj Smatana, Vláda a reforma]

Ak by sa parlamentné voľby konali na jeseň 2018, najviac prvovoličov by volilo Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS). Vyplýva to z prieskumu, ktorý v októbri medzi prvovoličmi realizovala prostredníctvom agentúry Focus platforma mládežníckych organizácií Rada mládeže Slovenska (RmS).

Pýtate sa na príčiny, prečo medzi mladými voličmi vyhráva Kotleba?


1. 29 rokov po páde komunizmu sme ponechali výchovu mladých generácií v rukách podfinancovaných, frustrovaných a spoločensky neuznaných učiteliek a učiteľov, ktorí poslednú koncepčnú školskú reformu zažili v 70-tych rokoch minulého storočia.


2. Spoločenskovedné predmety ako dejepis a náuka o spoločnosti sú dlhodobo kanibalizované prírodovednými predmetmi v duchu hesla „škola má pripravovať pracovnú silu“ a „keď budeme mať povinnú maturitu z matematiky, žiaci si logicky odvodia škodlivosť fašizmu“. Akútne nám chýba program občianskeho vzdelávania podľa nemeckého vzoru. Demokracia nemôže fungovať bez výchovy demokratov.


3. Verejnoprávne médiá rezignovali na svoju vzdelávaciu a výchovnú funkciu v tejto oblasti, aby náhodou nepodráždili politické strany, ktoré s chuťou surfujú na vlnách populizmu a xenofóbie. Pre mladých je základným informačným zdrojom ich newsfeed na sociálnej sieti, kde sa komunikuje fotkami, gifmi a memečkami.


4. Avizovanie voľby extrémistov je taký kameň do okien starším generáciám, ktoré si zakrývajú oči pred tým, že najracionálnejším životným programom pre mladých je zdrhnúť zo Slovenska aspoň pár stoviek kilometrov na západ. V skutočnosti títo mladí vôbec neprídu k voľbám, pretože práve budú na brigáde kdesi v Írsku. Avšak – keby volili len mladí voliči, dala by sa vytvoriť vláda bez Kotlebu, Fica a Danka.


Autor je stredoškolský učiteľ, občiansky aktivista, mestský a krajský poslanec v Považskej Bystrici, poslanecký asistent Jána Budaja.


Pôvodne publikované autorom na sociálnej sieti dňa 26. novembra 2018.