Učitelia v penzii nebudú mať automatické zmluvy, navrhuje Lubyová

[ 13.8.2018, Nové školstvo v médiách]

Ministerka školstva Martina Lubyová chce pre učiteľov zaviesť vekový strop 65 rokov, do ktorého smú učiť na školách. Smú aj potom, ak sa s nimi škola dohodne, no zmluva smie byť vždy len na jeden školský rok.


Analytik Nové školstvo, analytik projektu To dá rozum a lektor v oblasti vzdelávania Peter Dráľ si však nevie celkom predstaviť, aký účinok môže mať tento návrh v praxi. Už teraz viaceré školy vykrývajú učiteľmi v dôchodkovom veku viaceré predmety, pretože nemajú mladých učiteľov, ktorí by nastúpili a mali by kvalifikáciu. „Ak sa s tým učiteľom dohodnú, neviem, do akej miery by to bolo odlišné od dnešnej situácie,“ hovorí.


Dráľ hovorí, že na Slovensku často prijímame zmeny a meníme postupy bez toho, aby sme skúmali následky, a to je problém.


Školám dnes chýbajú angličtinári, informatici, veľmi nízku kvalifikovanosť má občianska náuka. Dráľ hovorí, že v posledných rokoch sa viaceré školy sťažujú, že nevedia zohnať učiteľov na prírodovedné predmety. Fyzikári, chemikári a matematikári sa tak stávajú nedostatkovým tovarom.Viac nájdete v článku Denníka N zo dňa 12. augusta 2018 tu.