Koniec prepadávaniu na prvom stupni. Ministerstvo prichádza s prevratným návrhom

[ 19.10.2016, Zuzana Zimenová, Nové školstvo v médiách]

Ministerstvo školstva navrhuje, aby na prvom stupni základnej školy žiaci neopakovali ročník. Vyplýva to z téz k Národnému programu rozvoja výchovy a vzdelávania.


Ako v utorok po pracovných raňajkách na ministerstve školstva uviedla analytička vzdelávania zo združenia Nové školstvo Zuzana Zimenová, ktorá pôsobí v rámci tímu expertov, ktorí sa podieľali na príprave Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, aj mnohé štúdie hovoria o tom, že deti treba k prospechu viac vnútorne motivovať a menej trestať


Prevažná väčšina európskych krajín síce podľa Zimenovej má v právnych predpisoch možnosť opakovať ročník na prvom stupni, ale prakticky ju nevyužívajú. Metodické pokyny v európskych krajinách sú totiž také, aby učitelia skúšali dieťa doučiť a mohlo tak pokračovať v ďalšom ročníku.


Na odstránení prepadávania na prvom stupni základných škôl sa experti zhodli aj so sekciou regionálneho školstva na ministerstve. Zimenová pritom hovorí, že na Slovensku v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami nemáme veľa detí, ktoré vypadávajú predčasne zo vzdelávania. Máme však veľa detí, ktoré nedokončia základnú školu a nemajú ani základné vzdelanie.


Viac nájdete v článku portálu aktuálne.sk zo dňa 18. októbra 2016 tu.