Rodičia otvorili v parlamente viacero problémov nášho školstva /jún 2016/

[ 1.7.2016, Zuzana Zimenová, Vláda a reforma]

V rámci kampane Chceme vedieť viac o budúcnosti vzdelávania na Slovensku spolupracujeme intenzívne aj s rodičmi. V májovej verejnej diskusii s rodičmi žiakov základných a stredných škôl sme získali množstvo podnetov, ktoré sme sa rozhodli preniesť ďalej, na pôdu Národnej rady SR. Sme totiž presvedčení, že jedinou cestou, ako veci zmeniť v prospech detí, je prepájať tých, ktorým na nich záleží.


V júni 2016 sme v spolupráci s poslancami Národnej rady SR Miroslavom Beblavým, Simonou Petrík a Katarínou Macháčkovou zorganizovali spoločnú diskusiu rodičov a poslancov parlamentu, aby sa mohli navzájom počúvať a spoločne hľadať spôsoby, ako zlepšiť proces vzdelávania v školách tak, aby sa naplnili potreby detí, zvýšila ich motivácia k učeniu a zlepšili ich vzdelávacie výsledky.


Rodičovskú komunitu, združenú okolo iniciatívy Zelená stužka, sme pri tejto príležitosti prepojili s ďalšími záujmovými skupinami rodičov. Oslovili sme viacero rodičov detí so zdravotným postihnutím, s ktorými v Novom školstve dlhodobo spolupracujeme a vtiahli sme ich do spoločnej prípravy parlamentnej diskusie. Naše pozvanie na diskusiu s poslancami prijali rodičia združení v iniciatívach Platforma rodičov detí s ťažkým zdravotným postihnutím, Slovenská spoločnosť pre spina bifida a hydrocefalus a rodičia detí s downovým syndrómom.


Stretnutie rodičov s poslancami NR SR sa konalo 15. júna 2016 v podvečerných hodinách. Na diskusiu s rodičmi prišli nezaradení poslanci Miroslav Beblavý a Simona Petrík a členovia Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport – podpredsedníčka výboru Eva Smolíková (SNS) a poslanci Martin Poliačik (SaS) a Miroslav Sopko (OĽANO – NOVA).


Vďaka diskusii s rodičmi využili na nasledovný deň 16. júna 2016 poslanec NR SR Miroslav Beblavý a poslankyne Katarína Macháčková a Simona Petrík na prebiehajúcej schôdzi parlamentu pravidelnú Hodinu otázok novým spôsobom. Poslanci položili ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi otázky, na ktoré sa pýtali samotní rodičia. Na Hodine otázok tak zaznel priamo hlas občanov.


Poslanci sa rozhodli zmeniť zvyklosti pri Hodine otázok, pretože podľa ich názoru doteraz neprinášala občanom priame spojenie s vládou a neriešila ich skutočné problémy. „Hodina otázok bývala doteraz len politickou prekáračkou koalície s opozíciou. Po vzore britskej opozície sme sa rozhodli pýtať sa otázky, ktoré nám poslali občania. Začať s rodičmi sme sa rozhodli preto, že v diskusii o školstve zaznievajú skoro výhradne názory politikov, učiteľov a odborníkov. Namiesto tohto trojuholníka by mal existovať v diskusii o školstve štvoruholník, ktorého súčasťou budú aj rodičia a samozrejme pri starších vekových ročníkoch aj samotní žiaci a študenti,“ uviedol Miroslav Beblavý.


Pozrite si videá s odpoveďami ministra školstva na otázky rodičov, ktoré boli položené prostredníctvom poslancov v rámci parlamentnej Hodiny otázok.


Rodičia sa dotkli aj konkrétnych detailov, ktoré ponúkajú obraz o tom, čo všetko v našich školách nefunguje. Viac nájdete v správe, ktorá je k dispozícii vo formáte PDF na stiahnutie tu alebo v náhľade nižšie: