Cudzie jazyky na školách

[ 10.10.2007, Zuzana Humajová, Nové školstvo v médiách]

Dva cudzie jazyky budú povinné pre všetky stredné školy a deti začnú s prvým povinným jazykom v 3. ročníku základnej školy, tvrdí minister školstva Ján Mikolaj.

K téme sa v rámci Rádiožurnálu v Slovenskom rozhlase vyjadrovala Zuzana Humajová, analytička KI.

Analytička Konzervatívneho inštitútu Zuzana humajová na margo učiteľov: "Treba dať pozor na to, odkiaľ vezmeme tých kvalifikovaných učiteľov, to nebude také jednoduché, pretože v žiadnom prípade nepostačí, aby si dopĺňali kvalifikáciu iba v rámci doškoľovania v metodických centrách, na to je potrebné vysokoškolské vzdelanie."

Takisto je dôležité, z čoho sa deti budú učiť: "Dnes už máme kvalitný trh s cudzojazyčnými učebnicami a učitelia cudzích jazykov si vedia vybrať z veľmi širokej ponuky zahraničných vydavateľstiev, ktoré majú vyše 100-ročnú tradíciu a ktoré majú tieto učebnice robené na vysokej úrovni, ktoré budú a sú samozrejme drahé, ak by sa mali robiť na národnej úrovni a zároveň nebudú také kvalitné."

V každom prípade - hovorí Zuzana humajová - je dobré, že ministerstvo kladie dôraz na cudzie jazyky, takisto, že sa ich začnú povinne učiť od 3. ročníka a že sa zrušila koncepcia, ktorá navrhovala povinný cudzí jazyk až od 2. stupňa.

Viac nájdete v článku na portále Slovenského rozhlasu tu alebo v audiozázname Slovenského rozhlasu zo dňa 10. októbra 2007 v audioarchíve tu (minutáž 19:30 až 22:00).