Vládnutie podľa PR-manuálov

[ 8.2.2016, Vladimír Burjan, Dobrá škola]

Dobrá škola nie je spravodajské médium, zameriavame sa skôr na nadčasové témy a nekomentujeme penu dní. Štrajk učiteľov je však omnoho viac než len pena dní a náš komentár si určite zaslúži.


Už vo chvíli, keď organizátori začali o štrajku uvažovať, mohli si byť istí niektorými protiútokmi, ktorými reaguje každá politická garnitúra na každý jeden štrajk. Napríklad: 1. Teraz nie je na štrajk vhodná chvíľa! (A kedy je?) 2. Štrajk je nelegálny! (V ústave je zrejme preklep.) 3. Štrajk je politicky motivovaný! (Všetko dôležité je politikum, takže áno, je. No a?) 4. Za štrajkom stojí opozícia! (A možno aj USA, Židia či Bilderberg. Za všetkým niekto stojí.)


Príručky na riešenie krízových situácií pre politikov obsahujú aj ďalšie užitočné rady, ktorých zručnú aplikáciu dnes môžeme sledovať v priamom prenose: 1. Zdôrazňujte, že štrajkujúcich je málo (11 000 je málo, aj 90 000 by bolo málo). 2. Vyrukujte s „protištatistikami“ (nemusia byť pravdivé). 3. Zastrašujte štrajkujúcich všetkými možnými prostriedkami (metódy neriešte, je krízová situácia). 4. Vyzdvihujte, čo ste pre štrajkujúcich urobili (nevadí, že len veľmi málo). 5. Vyberajte si, s kým ste ochotní rokovať (nikdy nie s relevantnými aktérmi, vždy len s tými, ktorých máte omotaných okolo prsta). 6. Štvite proti štrajkujúcim zvyšok národa (dobre fungujú dezinformácie, strašenie a závisť). To všetko sa dnes deje. Učitelia z toho môžu byť znechutení, ale nemali by byť prekvapení. Brožúrky a PR-manuály nepustia.


Ale dosť irónie, teraz chvíľu vážne. Zdá sa, že politikom pri moci treba čosi objasniť o vládnutí, aby už prestali s tým nezmyselným argumentom, že nemôžu zaväzovať budúcu vládu. Keby bola reč o nevýhodných zmluvách pre spriatelených oligarchov, bolo by to naozaj nemiestne, keďže každá vláda má vlastných oligarchov. Ibaže, páni, tu je reč o slovenskom školstve! Budúca vláda predsa nedostane na spravovanie vlastnú krajinu, dostane tú istú, čo vy. A ak má tá krajina dlhodobý, vážny problém, ktorý si uvedomuje veľká časť spoločnosti a konečne už aj väčšina politických strán (jasne to v týchto dňoch deklarovali), ako by mohla budúca vláda nesúhlasiť s tým, že sa ten problém konečne začal riešiť?


Keď píšem tieto riadky, zostáva do volieb ešte päť týždňov. Páni Draxler, Pellegrini, Fico a ďalší, ešte stále máte čas ovplyvniť, ako si vás bude história pamätať. Či ako rozumných správcov štátu, alebo ako tých, čo v oblasti vzdelávania fatálne zlyhali. A pozor: história má lepšiu pamäť a lepší úsudok ako mnohí vaši dnešní voliči.


Autor je riaditeľom spoločnosti EXAM testing a šéfredaktorom časopisu Dobrá škola.

Článok bol pôvodne uverejnený v časopise Dobrá škola.