O zmene financovania školstva treba diskutovať

[ 30.11.2015, Zuzana Zimenová, Nové školstvo v médiách]

Jedných odmenia, druhých nie. Zatiaľ čo asi 71-tisíc pracovníkov v školstve dostane po 100 eur, ďalších takmer 90-tisíc sa to netýka. Môže za to zložitý systém financovania.


Ministerstvo školstva tvrdí, že za súčasných podmienok nie je rovnaké vyplácanie odmien možné pre odlišné kompetencie.


„Tak sú nastavené legislatívne pravidlá. Do budúcnosti sa nebránime takejto zásadnej zmene, ale v súčasnosti môžeme odmeny vyplatiť len zamestnancom škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, VÚC, cirkevných a súkromných zriaďovateľov,“ uviedla hovorkyňa rezortu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.


Minister školstva Juraj Draxler tento problém podľa nej vníma a nebráni sa diskusiám o zjednotení školstva pod jednu strechu. „Tiež si myslí, že bude v budúcnosti potrebné, aby o tom hovorilo tak ministerstvo vnútra, ako aj predstavitelia samospráv,“ dodala hovorkyňa.


Na to, že ide o zložitú vec, ktorá sa nedá vyriešiť jedným rozhodnutím, upozornila i Zuzana Zimenová z portálu o reforme vzdelávania noveskolstvo.sk. Podľa nej je v tejto oblasti veľa rôznych kompetencií, ktoré sa však nerozdeľovali „z ľubovôle“ ministerstva či samospráv.


Ak by sa v tomto systéme malo niečo meniť, bolo by údajne potrebné odznovu všetko prehodnotiť a dohodnúť sa na tom, ako sa má školstvo ďalej rozvíjať.


„Domnievam sa, že všetky tieto upozornenia a petície odborárov hovoria najmä o tom, že je v školstve málo peňazí a nie sú zaplatené všetky činnosti, ktoré tí zamestnanci robia,“ zhrnula Zimenová.


Viac nájdete v článku portálu aktuálne.sk zo dňa 27. novembra 2015 tu.