Keď politici počúvajú, treba hovoriť

[ 9.10.2015, Vladimír Burjan, Dobrá škola]

Chvíľami mám pocit, že už som jediným človekom v tejto krajine, kto sa ešte verejne nevyjadril k otázke utečencov. Hoci editoriál by na to bol ideálnym miestom, odolám pokušeniu.


Okrem iného aj preto, že sa nedokážem prikloniť ani k jednej krajnej pozícii. Vodné delá sú samozrejme neprijateľné a odsúdeniahodné, ale transparenty „Vitajte!“ môžu byť z dlhodobého hadiska tiež veľmi nerozumné. Na­ozaj neviem, a keďže nie som politik, môžem to dokonca aj priznať.


Apropos politici, v ostatných týždňoch s nimi komunikujem takmer denne. Raz darmo, zvolebnieva sa. Hoci sa nám – „obyčajným občanom“ – môže zdať, že voľby sú ešte ďaleko, v politických stranách to už vrie. Horúčkovito sa zostavujú tímy expertov pre jednotlivé oblasti, konajú sa ideové či programové konferencie a formulujú sa volebné programy.


Keďže som bombardovaný telefonátmi, pozvánkami a rôznymi ponukami, musel som urobiť isté dôležité osobné rozhodnutie. Neprijal som ponuku žiadnej konkrétnej strany, ale rozhodol som sa z pozície nezávislého odborníka spolupracovať s viacerými z nich.Je preto možné, že niektoré moje myšlienky či priamo texty spoznáte v dokumentoch novej strany Šanca, že ma uvidíte na video­zázname z Ideovej konferencie OZ Alfa (čo je think tank Siete) alebo že sa stretneme na programovej konferencii SaS, na ktorej budem hodnotiť stav slovenského školstva. Materiál, v ktorom sme spolu s niekoľkými ďalšími priateľmi spísali svoje predstavy o tom, čo by sa malo diať so vzdelávaním na Slovensku, sme poskytli okrem uvedených strán aj zástupkyni OĽaNO. A neodmietol som ani pozvanie od pána prezidenta, ktorý zvolal pracovnú poradu k problematike základných škôl.Hovorí sa, že politici potrebujú voličov iba pred voľbami, že inokedy ich nepočúvajú. Nie je to dobré, ale ak je to naozaj tak, potom presne teraz je tá chvíľa, kedy by sa mali ozývať všetci, ktorým leží na srdci vzdelávanie našich detí. Teraz, keď je citlivosť politikov zvýšená a ich uši nezvyčajne nastražené, je ten správny čas na články, blogy, petície, otvorené listy, občianske iniciatívy, pochody, happeningy či štrajky.


Dobrou správou je, že záujem viacerých strán o školstvo je vyšší ako v minulosti a chvíľami sa mi dokonca zdá – až sa to bojím napísať – že je dokonca úprimný. Akoby už aj niektorým politikom konečne dochádzalo, že vzdelávanie na Slovensku je naozaj obrovským problémom, ktorý neznesie ďalšie odklady a výhovorky. Kiež by som sa nemýlil a kiež by voľby dopadli pre školstvo dobre.


Autor je riaditeľom spoločnosti EXAM testing a šéfredaktorom časopisu Dobrá škola.

Článok bol pôvodne uverejnený v časopise Dobrá škola.