Ostrovský: Trpíme kultúrou, že je nutná len vysoká škola

[ 10.6.2015, Jozef Tvardzík, TREND]

Vysoké školstvo trpí tým, že nezmenilo učebné osnovy, pretože by sa siahlo na sociálne istoty učiteľov, tvrdí v rozhovore pre TREND.sk Ivan Ostrovský z Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry, ktorý pôsobí na Univerzite Komenského. Upozorňuje, že ak nedôjde k reforme školstva ako celku a k zmene v stereotypoch zmýšľania verejnosti, najohrozenejšou skupinou ľudí na trhu práce budú aj naďalej ľudia bez maturity.


Na akú školu by ste dnes zapísali svoje deti? Podľa výsledkov slovenské vysoké školy naďalej nedokážu konkurovať zahraničným.


Áno, pre tých najschopnejších je atraktívne odísť študovať na vysokú školu do zahraničia, ale nedá sa povedať, že by na Slovensku úplne zanikla kvalita vysokých škôl. Odolávať kvalitou je však stále náročnejšie. Je žiaduca reforma školstva, ktorú bolo potrebné urobiť už pred desiatimi rokmi.


Reformou myslíte financovanie vysokých škôl?


Nielen to. Pozerám sa na školstvo komplexne. Posledné dva roky sa vláda začala zaujímať o duálne vzdelávanie, ale mala s ním začať už dávno. Na trhu práce nie sú kritickou skupinou vysokoškoláci na jednej strane a najmenej vzdelaní na strane druhej. Kritickou skupinou je z hľadiska zamestnateľnosti skupina ľudí so strednou školou bez maturity. Platí, že školstvo predbieha trh práce a preto ministerstvo školstva malo začať so štrukturálnymi zmenami pred desiatimi rokmi a to na všetkých úrovniach – od materských škôl až po vysoké.


Skúste byť konkrétny, pretože trh práce je u nás špecifický.


Slovensko trpí zle štruktúrovaným trhom práce. Či si zoberiete Slovensko v porovnaní s EÚ 27 alebo v porovnaní so starými členskými krajinami tak ponúkame najhoršiu zamestnateľnosť pre ľudí so základným alebo stredným vzdelaním bez maturity. Je pre mňa osobne fascinujúce, že staršie členské krajiny EÚ dokážu ponúknuť takto vzdelaným ľuďom podstatne väčší sortiment možností zamestnať sa – zhruba trojnásobne možností ako Slovensko.


Celý rozhovor bol uverejnený na stránkach týždenníka TREND dňa 1. júna 2015 a nájdete ho tu.