Wikipédia vie čoraz viac, ľudia čoraz menej

[ 30.11.2014, Vladimír Burjan, Dobrá škola]

V priebehu niekoľkých dní som bol náhodným svedkom dvoch situácií, nad ktorými odvtedy dosť premýšľam.


Fotografická výstava. Starší pár, obaja môžu mať okolo sedemdesiat, sa zastavuje pri jednej z vystavených fotografií. Muž číta z popisu: „Portrét nemeckého spisovateľa Bertolda Brechta.“ Žena sa zamyslí a hovorí: „Brecht? Nepoznám.“


Chodba na vysokoškolskom internáte. Dve študentky sa pripravujú na skúšku. Zrazu jedna hovorí: „Tak toto keby som dostala, neviem povedať vôbec nič. Nejaký An-dy War-hol.“ Spolužiačka sa začuduje: „Ty nepoznáš Warhola?“ „Nie, nikdy som to meno nepočula,“ priznáva prvá.


Tretiu príhodu zapadajúcu do série mi rozprával priateľ. Deviateho novembra vzal dvoch stopárov – 23-ročného murára a jeho 17-ročnú priateľku, učiacu sa za kuchárku-čašníčku. Dal sa s nimi do reči a po chvíli ich začal skúšať, či vedia, aké je 9. novembra výročie (darmo, učiteľ sa nezaprie). Netušili. Po nápovede, že ide o významnú udalosť z roku 1989, tipli víťazstvo nad fašizmom. Ani pomôcka „Berlín“ nezabrala. Keď im priateľ prezradil, že mal na mysli pád Berlínskeho múru, zaskočili ho otázkou: „Akého múru?“ Nemali ani tušenie o existencii nejakého múru, ani východného a západného Nemecka.


Hoci ide o zdanlivo banálne epizódky, stále sa k nim vraciam. A na vlastné počudovanie sa neviem rozhodnúť, čo si o nich vlastne myslím. Moje prvé reakcie boli také ako vaše (aspoň predpokladám). Niečo v zmysle „preboha, kam to ľudstvo speje, toto je úplný úpadok vzdelanosti a civilizácie.“ Po čase sa však vo mne začali ozývať pochybnosti: je neznalosť Bertolda Brechta naozaj takým zásadným problémom? Ja predsa tiež nepoznám najväčšieho juhoamerického básnika. A všetky informácie o Brechtovi či Warholovi sú vzdialené iba tri kliky. Neskôr ma však opäť prepadli obavy: ako dopadne táto krajina, ak ju zveríme do rúk mladej generácii, ktorá nevie, že tu 28 rokov šarapatil Berlínsky múr?


Ešte si to počas zimných prázdnin musím premyslieť. Môžete mi napísať, ako to vidíte vy. A do roku 2015 vstúpte šťastnou nohou!


Autor je riaditeľom spoločnosti EXAM testing a šéfredaktorom časopisu Dobrá škola.

Článok bol pôvodne uverejnený v časopise Dobrá škola.