Školstvo rozhoduje o ťažiskových zákonoch a Čaplovič má odísť

[ 20.6.2014, Zuzana Zimenová, Nové školstvo v médiách]

Ak by šéf školstva Dušan Čaplovič skutočne opustil pozíciu ministra, odišiel by v čase, kedy sa v jeho rezorte rozhoduje o kľúčových zákonoch. Čaplovičove miesto by mal podľa všetkého zaujať štátny tajomník ministerstva financií a digitálny líder vlády Peter Pellegrini. Čo sa od nového ministra očakáva?


Zuzana Zimenová, ktorá sa venuje témam spojeným s reformami vzdelávania, hovorí, že nový minister by mal zmeniť kultúru presadzovania zmien na školách.


"Minister Čaplovič totiž o zamýšľaných zmenách neinformuje včas ani školy, ani rodičovskú verejnosť, ale rovno ich presadzuje konkrétnymi novelami," tvrdí. Podľa jej slov sú dnes školy vydané napospas svojvôli ministra školstva a jeho byrokratického aparátu.


"Toto by mal nový minister zaraziť," komentuje Zimenová.


"V demokratickej spoločnosti je nemysliteľné, aby rezort pripravoval novely piatich ťažiskových zákonov natoľko utajene, že nikto zatiaľ netuší, čo školy o rok čaká," poznamenala Zimenová.


Nový minister by si mal zadefinovať, čo je pravou prioritou. Ako podotkla Zimenová, buď sa rozhodne, či je to modernizácia školského systému, alebo celková zmena prístupu k deťom a ich učiteľom. "Tieto dva princípy do seba totiž často narážajú, dokonca neraz môžu pôsobiť proti sebe, preto by mal mať minister školstva konečne jasno v tom, čo je jeho reformná priorita, " myslí si Zimenová.


Viac nájdete v článku portálu aktuálne.sk zo dňa 20. júna 2014 tu.