Deti z okresov s najvyššou mierou nezamestnanosti dopadli v testovaní deviatakov najhoršie

[ 7.6.2014, Zuzana Zimenová, Nové školstvo v médiách]

Deti z okresov s najvyššou mierou nezamestnanosti dopadli v testovaní deviatakov najhoršie. Takúto exkluzívnu informáciu získal Rádiožurnál. Ministerstvo školstva zverejní výsledky testovania, tzv. Monitoru, až v pondelok.


Zuzana Zimenová z portálu Nové školstvo tvrdí, že chyba je v systéme. V jednej zásadnej veci sa podľa nej naša škola za 25 rokov nezmenila: "Ak niečo sa nenaučí v škole, sa predpokladá, že to dobehne doma. Lenže ak doma nemá na to podporu, nemá na to podmienky, má rodičov, ktorí tomu ani nerozumejú alebo nemajú čas sa s ním učiť, tak tie deti jednoducho plávajú a už nikdy to učivo v škole nedobehnú."


Analytička hovorí, že je nevyhnutné, aby sa aj u nás deti učili takým tempom a takým spôsobom, aby látke porozumeli. Stále totiž platí, že sa musia prispôsobovať žiaci systému a nie naopak: "Deti vychádzajú zo školy nenaučené, nedovzdelané a bohužiaľ, si tým produkujeme ďalších ľudí, ktorí budú mať ťažkosti sa zamestnávať v tých regiónoch. To znamená, že ak nezmeníme to prostredie školy, to je ekonomická záležitosť, ktorá sa nám za desať, za dvadsať rokov znova vypomstí," uviedla Zuzana Zimenová pre Rádiožurnál.


Anglicko, Fínsko, Nemecko či Rakúsko pochopili, že je ekonomicky výhodnejšie investovať do vzdelávania detí, ako neskôr riešiť problémy, ktoré súvisia s nezamestnanosťou.


Viac nájdete v archíve Rádia Slovensko zo dňa 6. júna 2014 - príspevok z Rádiožurnálu si môžete vypočuť tu (formát .MP3).