Súkromné školy ako terč

[ 10.5.2014, Zuzana Petková, TREND]

Keď nežná revolúcia umožnila slobodu vzdelávania, zdvihli sa v 90. rokoch skupinky učiteľov nespokojných s pomermi na štátnych školách a začali na zelenej lúke budovať súkromné. Cez občianske združenia a neziskové organizácie.


Slovensko sa tým odlíšilo od etablovaných demokracií, kde fungoval trh vo vzdelávaní už dlho a súkromné školy dotovali bohatí a vplyvní podnikatelia. Preto bolo na Slovensku spočiatku prirodzené, že štát súkromné školy podporoval.


Od vzniku prvého súkromného gymnázia v Bratislave však uplynulo 23 rokov. TREND sa pokúsil zistiť, či je stále dôvod, aby štát posielal peniaze súkromným zriaďovateľom škôl, a aká je kvalita ich vzdelávania.


Agenda Smeru

Z ministerstva školstva prenikli návrhy zákona, ktorý obmedzuje príspevky súkromným školám. Jeden z týchto návrhov, hoci zrejme iba pracovný, má k dispozícii aj redakcia. V ňom sa síce hovorí o zámere, ale nie o konkrétnych percentách, o ktoré chce minister Dušan Čaplovič ukrátiť súkromné školy. Saskia Repčíková, šéfka asociácie, ktorá ich združuje, už vie, o akých číslach ministerskí analytici uvažujú.


Štátne, súkromné a cirkevné školy sú v súčasnosti financované rovnako. Cez takzvané normatívy. Ide o príspevok na študenta. V prípade žiaka základnej školy je to suma 1 359 eur ročne, na stredoškoláka ide od 1 729 do 3 011 eur podľa odboru a na gymnazistu 1 546 eur.


S. Repčíková tvrdí, že úradníci už učiteľom vysvetľujú chystané pravidlá, podľa ktorých súkromným školám vezmú takmer tretinu z príspevku. „Kde tieto peniaze skončia, či ich rozdelia späť do systému, jasné nie je,“ hovorí. Asociácia odštartovala kampaň Za rovné školstvo, aby odvrátila plány ministerstva.


Celý článok bol pôvodne uverejnený na stránkach týždenníka TREND dňa 3. mája 2014 a nájdete ho tu.