K presunu učiteľov do pôsobnosti štátu

[ 20.4.2014, Zuzana Zimenová, Nové školstvo v médiách]

Prechod učiteľov pod zriaďovateľskú pôsobnosť štátu nemá podľa školskej analytičky Zuzany Zimenovej zmysel. Na Deň učiteľov 28. marca minister školstva Dušan Čaplovič predstavil ideu, že by učitelia základných a stredných škôl mohli byť priamymi zamestnancami ministerstva školstva


V súčasnosti totiž základné či stredné školy zriaďujú mestá, obce či samosprávne kraje a peniaze im prerozdeľujú tieto samosprávy. "Neviem, čomu by takáto zmena pomohla," hovorí Zimenová. Predstaviť si to nevie ani Združenie miest a obcí Slovenska, súčasné rozdelenie kompetencií medzi štát a samosprávy meniť nechce.


Zámerom ministerstva školstva je mať lepšiu kontrolu nad peniazmi určenými na platy učiteľov, vyhlásil ešte v marci Čaplovič. "Pedagogickí a odborní zamestnanci našich škôl by boli priamo pod ministerstvom, boli by zamestnancami ministerstva, obciam a zriaďovateľom by zostali majetky, lebo to my nemôžeme prevziať," predstavil svoj zámer šéf rezortu školstva. "Celkovo v tom nevidím zmysel, čomu by to pomohlo. Tarifné triedy sú dané, tabuľkové platy sú dané, ktoré sa musia rešpektovať," hovorí školská analytička.


Príplatky sú síce podľa nej v rukách zriaďovateľov, ktorí môžu peniaze použiť na iné, presun učiteľov pod ministerstvo školstva však nie je riešením, ako pedagógom zdvihnúť príjem. "Stačí, aby sa našli peniaze pre samosprávy, aby nemuseli ďalej škrtiť svoje rozpočty, ako im káže vláda," hovorí Zimenová.


Okrem toho, za zámerom ministerstva presunúť učiteľov priamo pod rezort, vidí školská analytička ľahšie prepúšťanie učiteľov, a nie motív lepšie ich zaplatiť. "Pre zlepšenie vyplácania učiteľov nemusia učitelia prejsť pod ministerstvo, vláda má v rukách všetky páky na to, aby to vyriešila inak," dodáva.


Viac nájdete v agentúrnej správe SITA zo dňa 19. apríla 2014 tu.