Zmena je možná, no nádeje plané

[ 4.2.2014, Vladimír Burjan, Dobrá škola]

Ak si voliči v prezidentských voľbách zvolia ešte viac istôt, ako už majú teraz, dôjde k zmene premiéra a možno aj k širšej rekonštrukcii vlády. Niektorí novinári vyslovili hypotézu, že by tú príležitosť mohla vládna strana využiť na personálnu zmenu na poste ministra školstva.


Či sa tak stane, je v tejto chvíli ťažké predpovedať. Niečo však možno odhadnúť s veľkou istotou: nech by Dušana Čaploviča nahradila ktorákoľvek kádrová rezerva, výraznejšiu zmenu v smerovaní (či skôr kľučkovaní) rezortu by to zrejme neprinieslo. Každá hlava rezortu nominovaná Smerom by totiž zdieľala a v praxi presadzovala jeho svetonázor, jeho videnie sveta a jeho metódy spravovania štátu. A v tých práve tkvie problém, a to nielen v školstve. Nový minister (či ministerka) by nepochybne tiež presadzoval maximálny dozor štátu nad všetkým, čo sa hýbe, rozsieval nedôveru a nenávisť ku všetkému nezávislému (nedajbože súkromnému), predpisoval celým generá­ciám detí, kde smú a kde nesmú študovať, premietal na počkanie zbožné želania priemyselných lobistov do štátneho kurikula či plytval skromným rozpočtom rezortu na nezmyselné nákupy. Možno dôjde k zmene osoby, nie však krvnej skupiny. Akékoľvek nádeje vkladané do predčasného odchodu ministra školstva do dôchodku sú tak plané.

Dovoľte mi ešte niekoľko poznámok k nášmu časopisu. Možno ste si všimli, že po experimente s novým dizajnom obálky v minulom čísle sa opäť vraciame k pôvodnému vzhľadu. To, čo vyzeralo dobre na obrazovke, sa v praxi neosvedčilo. Napriek tomu toto číslo nie je krokom naspäť. Pribudli štyri strany obsahu, takže DOBRÁ ŠKOLA má prvýkrát vo svojej histórii 40 strán. Zároveň spúšťame novú pravidelnú rubriku, ktorú sme nazvali Naši učitelia. Chceme v nej spoločne s vami spomínať na učiteľov, ktorí sa nám niečím vryli do pamäti. Prvú spomienku som napísal sám, aby som naznačil našu predstavu. Dúfam však, že počína­júc ďalším číslom už rubriku zaplnia vaše príspevky. Príjemné čítanie!


Autor je riaditeľom spoločnosti EXAM testing a šéfredaktorom časopisu Dobrá škola.

Článok bol pôvodne uverejnený v časopise Dobrá škola.