Čo robiť, aby sa deti učili lepšie?

[ 3.2.2014, Zuzana Zimenová, Nové školstvo v médiách]

Čo by mal štát, rodičia či školy urobiť, aby sa deti chceli učiť? Príkladom pre nás by mohlo byť Fínsko. To nemá rebríčky najlepších škôl, pretože celoštátne testovania sa robia až v čase, keď žiaci končia strednú školu.


„Vo veľkej miere sa spoliehame na učiteľov. Dôverujeme im, že sú veľmi motivovaní, vzdelaní a vedia naučiť,“ vysvetlila fínska ministerka školstva Krista Kiuru na otvorení verejnej diskusie k budúcnosti slovenského školstva, ktorú organizuje občianske združenie Nové školstvo.


Náš rezort chystá zásadné zmeny či už vo financovaní škôl, alebo obsahu vyučovania. Krista Kiuru však spomína, že zmena školského systému u nich bola postupná. Pred ňou, na začiatku koncom 60. rokov, však bola spoločenská a politická dohoda o tom, že začnú budovať taký systém, ktorý sprístupní vzdelanie každému dieťaťu.


Na Slovensku s verejnými diskusiami, hľadaním celospoločenskej dohody či dohody naprieč celým politickým spektrom chýbajú skúsenosti. „Keď nevidno cieľ, čo chceme dosiahnuť a ako by školy mali vyzerať o dvadsať rokov, tak sa názory trieštia a každý má svoju pravdu,“ hovorí Zuzana Zimenová z portálu Nové školstvo. Do verejnej diskusie, ktorú chcú organizovať aj v regiónoch, plánujú zapojiť, čo najviac ľudí vrátane rodičov.


Viac nájdete v článku denníka Pravda zo dňa 1. februára 2014 tu.