O správe učiteľov o situácii v školstve

[ 25.4.2013, Braňo Kočan, Nielen o škole]

Skupina učiteľov predstavila v piatok 19. apríla 2013 vlastnú správu o situácii v školstve. Čo ich k tomu viedlo?


Iniciatíva napísať akúsi paralelnú správu k správe ministra sa zrodila v prostredí učiteľov, ktorí sa v novembri a decembri zapojili do Štafetového štrajku. Priebeh štafetového štrajku sprevádzali rôzne aktivity, ktoré upozorňovali na situáciu v školstve: mítingy, koncerty, Výzva 155, kalkulačky pre ministra financií a predsedu vlády, štafetový kolík v NRSR, vianočný stromček s prázdnymi darčekmi pred Úradom vlády, vysvedčenie pre vládu, aktivity na Facebooku, otvorené listy a pod.

Pred Vianocami zaniesli učitelia štafetový kolík na vedenie OZ PŠaV, od ktorého sme očakávali, že potiahne štafetu so všetkými svojimi prostriedkami a pomôže tak stupňovať tlak na vládu. Ponúkali sme spoluprácu a skúsenosti, bohužiaľ, štrajkový výbor zväzu sa rozhodol prerušiť protesty a pokúsiť sa presadiť svoje požiadavky do ministrovej správy prostredníctvom svojho zástupcu v Rade pre systémové zmeny v školstve.

Od začiatku nám bolo jasné, že správa bude niekedy tak trocha chodiť okolo horúcej kaše a začali sme preto pomaly zbierať materiál, ktorý by vystihoval najpálčivejšie problémy v slovenskom školstve. Predpokladali sme, že o pozitívnych veciach a úspechoch, a že ich nie je málo, sa zmieni správa ministra.

Popri zbieraní bodov do správy sme začali nadväzovať kontakty s ďalšími učiteľmi, ktorí sa aktívne zaujímajú o naše školské životné prostredie. Rozmýšľame aj nad tým, ako založiť spoločnú sieť aktívnych učiteľov bez rozdielu príslušnosti k odborom.

Inšpirovaní iniciatívou p. Farárika sme sa spolu s učiteľmi s ďalších miest zamerali na hlavný argument vlády, že pre školstvo nie sú peniaze a pomáhame ich preto vláde nájsť vyhľadávaním a zverejňovaním faktúr a zmlúv, ktoré sú z pohľadu štátu prinajmenšom veľkorysé. Pôjde o dlhšiu iniciatívu, ktorú by sme po ministerstve školstva radi preniesli aj na iné ministerstvá a ich rozpočtové organizácie. Potrvá to dlhšie aj preto, že častokrát musíme niektoré informácie od inštitúcií žiadať prostredníctvom infozákona, podľa ktorého majú na odpoveď osem dní a literu zákona si ctia.

Robíme to všetko preto, lebo nám nie je ľahostajné, akú minimálnu pozornosť venujú jednotlivé vlády Slovenskej republiky rezortu školstva. Robíme to všetci preto, lebo chceme niečím prispieť. Každý ako vie a stíha, rovnako ako všetci tí učitelia, ktorí nechávajú deťom a škole viac, akoby museli.


Pozrite si správu učiteľov o školstve. Nájdete ju tu alebo tiež v náhľade nižšie:



Text neobsahuje návrhy systémových krokov na zmenu situácie v školstve. Chceme tým poukázať na skutočnosť, že minister školstva neprizval do Rady pre systémové zmeny v školstve ani jedného učiteľa. Za nevyhnutný predpoklad systémových zmien v školstve smerujúcich k zvýšeniu kvality vzdelávania aj naďalej považujeme systematické a bezodkladné zvyšovanie objemu financií pre školstvo prostredníctvom navyšovania normatívov.


Text zostavili: Braňo Kočan, Vlado Crmoman, Soňa Puterková


Na texte spolupracovali: Ján Macek, Ivona Rankovová, Eva Chudíková, Jana Fraasová, Dagmar Ondrejková, Asociácia CVČ SR a kolektív ZUŠ Partizánske.


Ďalšie informácie nájdete na portáli zborovna.sk v článku Jána Macka zo dňa 19. apríla 2013 tu.


Súvisiace informácie:


noveskolstvo.sk: Čaplovičova utajená správa o stave školstva /apríl 2013/