Školy majú menej možností ako pred desiatimi rokmi, štát pridal hodiny matematiky a slovenčiny navyše

[ 2.9.2018, Nové školstvo v médiách]

Od veľkej reformy, ktorá mala dať základným školám výrazne viac slobody na špecializáciu, ubehlo už desať rokov. A ako to vyzerá v praxi po desiatich rokoch?


Štát školám za posledné roky pridal ďalšie povinné hodiny. Najviac si v počte hodín polepšili matematika (o štyri hodiny na prvom a druhom stupni) a slovenčina (o šesť hodín na prvom a druhom stupni) . Viac hodín dostala aj biológia či fyzika.


Zvyšovanie hodinových dotácií sa deje „zväčša po lobingu od niekoho alebo na základe politického rozhodnutia“, hovorí analytik Nového školstva Peter Dráľ. Takto ministerstvo podľa neho postupne demontuje reformu, aká prešla za Mikolaja.


Štát by mal podľa neho vytvoriť len základný rámec výchovy a vzdelávania a školy by si ho mali rozpracovať a prispôsobiť svojim podmienkam. To, či školy vyučujú kvalitne, si môžu následne overiť testovaním. Ak však školy nebudú mať voliteľné hodiny, nebudú mať priestor experimentovať ani zavádzať tematické vyučovanie.Viac nájdete v článku Denníka N zo dňa 1. septembra 2018 tu.