Školstvo bude s Plavčanom zachraňovať exminister aj kritici systému

[ 16.5.2016, Zuzana Zimenová, Nové školstvo v médiách]

Externými poradcami ministra budú známi odborníci z regionálneho aj vysokého školstva, medzi nimi aj kritici systému.


Vladimíra Burjana či Zuzanu Zimenovú, ktorí sa doteraz často a pomerne kriticky vyjadrovali k fungovaniu slovenského vzdelávacieho systému, si minister školstva za SNS Peter Plavčan vybral za externých poradcov, ktorí by mu mali pomôcť zvrátiť katastrofálny stav školstva a naplniť program vlády. S ďalšími štyrmi odborníkmi z regionálneho a vysokého školstva majú začať realizovať ministrov sen, ktorým je najväčšia reforma školstva za 25 rokov. „Uvidíme, či z toho vzíde aj niečo pozitívne,“ komentoval Burjan svoju novú funkciu.


Šesticu pre Plavčana vyberal jeho jediný interný poradca Peter Mederly, ktorý radil aj predchádzajúcim ministrom. Zimenová pre denník SME povedala, že ministerstvo školstva ju na spoluprácu oslovilo pre jej aktivity v občianskom združení Nové školstvo, kde sa dlhodobo snažia rozprúdiť verejnú diskusiu o zmenách vo vzdelávaní: „Sme radi, že súčasné vedenie ministerstva školstva má o výsledky tejto našej práce záujem." Myslí si, že dostala príležitosť nasmerovať plány ministerstva zmysluplnejším smerom: „Budem sa usilovať prepájať rezortné predstavy s užitočnými návrhmi zo školského terénu. Skúsenosti ma však naučili, že konečné slovo má vždy ministerstvo, preto do toho nejdem s nadmieru idealistickými očakávaniami." Ministerstvo je podľa nej kolos, ktorý sa vždy zmenám bránil, ale treba sa o ne stále usilovať. O Mederlym, ktorý má v školskom prostredí autoritu a mal na starosti aj koncepčné zámery ministerstva, Plavčan povedal, že ho považuje za najlepší výber, lebo mu môže radiť prakticky vo všetkých oblastiach.


Plavčanovi predchodcovia, napríklad ministri Ján Mikolaj z SNS či Dušan Čaplovič zo Smeru, mali po troch až štyroch interných poradcoch. Ako poradca v roku 2014 začínal aj Plavčanov predchodca Juraj Draxler, ktorý radil Petrovi Pellegrinimu. Čaplovič mal za externého poradcu bývalého poslanca SDĽ Ľubomíra Andrassyho, ministerstvo mu paušálne platilo 1500 eur mesačne.


Milan Ftáčnik, ktorý bol ministrom za SDĽ, povedal, že poradcovia už začali s prácou na úlohách na tento rok. „Diskutujeme už aj o postupe pri príprave Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ktorý sa vláda zaviazala predložiť do konca roku 2016, čo je veľmi krátky čas na taký vážny dokument." Profesor Emil Višňovský chce prepájať vysoké školy s vedou, keďže je aj podpredsedom SAV. „Potrebujeme oveľa hlbší a fundovanejší pohľad na poslanie i fungovanie vysokých škôl, na ich ciele a rolu v spoločnosti, pohľad, ktorý bude stavať na autentických akademických hodnotách a v súlade s nimi zefektívniť aj naše každodenné akademické praktiky," opísal svoju hlavnú úlohu.

Čítajte ďalej v denníku SME v článku zo dňa 16. mája 2016 tu.