Smer drží školy v napätí

[ 11.6.2015, Zuzana Devera a Mária Hunková, TREND]

Nie je možné, aby ste mali zodpovednosť, no nemali v rukách konkrétne kompetencie. Takto minulý mesiac premiér Robert Fico zdôvodnil na sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) svoj prísľub na zmenu legislatívy, podľa ktorej by mali primátori a starostovia dostať právo veta pri voľbe riaditeľov škôl.


V súčasnosti je výber riaditeľa kompetenciou rady školy a jej rozhodnutie je pre zriaďovateľa záväzné. Premiérov sľub sa pomerne rýchlo zhmotnil do legislatívnej podoby, no cestou do parlamentu narazil na odpor ministra školstva Juraja Draxlera. Ten na vláde presadil kompromis, vďaka ktorému by mohla rada školy veto zlomiť druhou voľbou. Aktuálne to však vyzerá, že ani táto podoba novely školského zákona nie je finálna.


Na zmenu novely tlačí práve Združenie miest a obcí, podľa ktorého súčasný návrh prakticky nič na doteraz fungujúcom systéme nezmení. Za pravdu mu dáva aj analytička občianskeho združenia Nové školstvo Zuzana Zimenová.


„Tento kompromis vytvára iba zbytočnú byrokratickú okľuku pri vymenúvaní riaditeľa školy a v konečnom dôsledku ponecháva školským radám rovnako silnú kompetenciu, akú majú dnes. Preto nie sú v ZMOS-e s kompromisom spokojní,“ povedala. Myslí si, že voľba riaditeľa nie je žiaden akútny problém, ktorý by bolo nevyhnutné teraz riešiť. „Kompetencie školskej samosprávy by však bolo dobré, naopak, posilniť, mala by mať silnejšie kontrolné funkcie.“


Zástupcovia škôl priznávajú, že rady nefungujú vždy tak, ako majú. Riešením by však podľa nich mala byť kontrola, a nie odobratie ich kompetencií. Nesúhlasia ani so sprísňovaním odborných kritérií na kandidátov na riaditeľa, ktoré navrhuje ZMOS. „Kandidát na riaditeľa školy by mal mať manažérske zručnosti. Pracuje často s nemalým rozpočtom a má pod sebou 20 – 30 ľudí,“ odôvodnil podpredseda ZMOS-u J. Turčány.


Ministerstvo školstva považuje v súčasnosti nastavené kritériá na riaditeľa školy za dostatočné. Pre Z. Zimenovú je zase zaujímavé, že po sprísnení kritérií na pozíciu riaditeľa volajú práve starostovia a primátori. Teda tí, ktorým na výkon funkcie zákon neukladá žiadne kvalifikačné kritériá. „Na svoje pozície boli zvolení v demokratických voľbách, preto by mali mať demokratické princípy vo väčšej úcte a nehľadať spôsoby na ich okliešťovanie v školskom prostredí, v ktorom taktiež máme zavedené demokratické samosprávne princípy,“ povedala. To, aké kritériá by mal spĺňať riaditeľ školy, by malo byť podľa nej predmetom odbornej diskusie.


Celý článok bol uverejnený na stránkach týždenníka TREND dňa 27. mája 2015 a nájdete ho tu.