Šiesty ročník, štvrtý minister

[ 10.9.2014, Vladimír Burjan, Dobrá škola]

Občas vyvolávam na tvárach známych podozrivé pohľady, keď sa koncom leta sťažujem, že „teraz, začiatkom roka mám vždy veľa práce.“ Hoci už sám dlho neučím, stále počítam a plánujem svoj život na školské roky. Aj preto má septembrové vydanie DOBREJ ŠKOLY číslo 1. A hoci je to takmer neuveriteľné, toto je už naša šiesta jednotka. Našťastie je stále o čom písať. Spoznávame ďalších a ďalších skvelých učiteľov, dobré školy, zaujímavé projekty.


Výdatným zdrojom inšpirácie bola aj naša prvá konferencia Cesty k dobrej škole, ktorú sme zorganizovali koncom mája. Podľa reakcií väčšiny z jej 180 účastníkov bola veľkým úspechom, aj preto sa k nej plánujeme v časopise občas vrátiť. Hneď v tomto čísle nájdete názory účastníkov na to, kedy je škola dobrá (viď Naša anketa). Na strane 20 si zasa môžete prečítať vybrané myšlienky z vystúpení rečníkov. Vizuálnym symbolom Ciest boli vtáky, ktoré sme použili na titulke tohto čísla. Symbolizujú voľnosť, slobodu, rozlet a pohľad z výšky (nadhľad). To všetko sú veci, ktoré naše školstvo potrebuje ako soľ. Žiaľ, za ministra Čaploviča to boli prudko nedostatkové komodity. Čím sa dostávame k najvý­znam­nej­šej udalosti prázdnin.


Začiatkom júla sa Dušan Čaplovič rozhodol, že už nechce byť ministrom školstva, pretože sa „chce venovať svo­jim veciam“. Keď už pristúpil na trápnu hru o „vlastnom rozhodnutí“, aspoň si mohol vymyslieť lepší dôvod. Ako si ho bude pedagogická a rodičovská verejnosť pamätať? Ako ministra príkazov, zákazov, regulovania a miestami absurdného sociál­neho inžinierstva. Ako človeka, ktorý nerozumel súčasnému svetu a neustále chcel školstvo vracať o desaťročia späť do bájnych čias filmov pre pamätníkov, kedy údajne fungovalo a bolo kvalitné. Ako ľahkú korisť priemyselných lobistických skupín, ktoré si s ním (a so školstvom) robili, čo potrebovali, bez ohľadu na skutočné potreby žiakov a spoločnosti. A tiež ako pravý opak svojho predchodcu: zatiaľ čo Eugen Jurzyca trpel paralýzou z analýzy, Dušan Čaplovič takmer denne prekvapoval verejnosť vyhláseniami, nápadmi a činmi, ktorým evidentne žiadna hlbšia analýza nepredchádzala. Pre toto všetko je nástup Petra Pellegriniho mierne pozitívnou správou. Niektoré svoje plány poodkryl aj v rozhovore pre DOBRÚ ŠKOLU (str. 8 – 10).


Príjemné čítanie a veľa úspechov v novom (školskom) roku!


Autor je riaditeľom spoločnosti EXAM testing a šéfredaktorom časopisu Dobrá škola.

Článok bol pôvodne uverejnený v časopise Dobrá škola.