Prvých 100 dní Dušana Čaploviča v kresle ministra školstva /júl 2012/

15.7.2012, Zuzana Zimenová, Vláda a reforma

Už po 100 dňoch vieme, čo sa dá očakávať od ministra, ktorý namiesto toho, aby presadzoval zmeny, ktoré postavia náš vzdelávací systém z hlavy na nohy, hľadá iba nových nepriateľov.

Od slov k činom!

napísal augustín ondrejkovič dňa 16.7.2012 8:30

Ako ďalej v technickom školstve?
Technické vzdelanie sa stáva prioritou ministra školstva. Podpora všetkých stupňov technického vzdelania deklarovaná ministrom školstva je zaiste potrebná a bola zamestnávateľmi očakávaná. I napriek vlečúcej sa kríze veľkým problémom zamestnávateľov začína byť nedostatok kvalitných technikov a kvalifikovaných robotníkov. S týmto súvisí aj skutočnosť, že veľmi často sa miesta, na ktoré postačuje vyučenec s výučným listom obsadzujú maturantom z priemyslovky, ba nezriedka i absolventom bakalárskeho alebo inžinierskeho štúdia. Ale v tomto prípade ide o nerozumné plytvanie finančnými prostriedkami platcov daní. Verme, že sa toto vďaka zámerom, ktoré minister školstva mieni vykonať, zmení. Veci iste pomôže aj podstatné zvýšenie nárokov na žiakov základných škôl - uchádzačov o prijatie do stredných škôl a gymnázií. Možno predpokladať, že sa vďaka tomuto sa zvýši počet žiakov, ktorí budú prijímaní do učebných odborov a študijných odborov s odborným výcvikom. A to je veľmi dobrá správa pre stredné odborné školy, predtým stredné odborné učilištia. No je to aj dobrá správa pre zamestnávateľov a aj všetkých občanov. Lebo zvýšenie kvality žiakov prijímaných do tohto typu škôl dáva reálny predpoklad k tomu, že z týchto žiakov budú po ukončení štúdia kvalitní a kvalifikovaní zamestnanci, živnostníci a azda aj zamestnávatelia. Treba veriť, že po skončení štúdia iba malá časť z nich skončí na ÚPSVaR ako registrovaný uchádzač o zamestnanie. A o to nám predsa všetkým išlo. No otázkou je, či sú zámery ministra školstva za súčasného stavu školstva a aj realizovateľné.
Podľa Zuzany Zimenovej nie sú zámery ministra školstva realizovateľné, ba dokonca sú pre slovenské školstvo škodlivé.
Ja sa teda pýtam: čo treba podľa Zuzany Zimenovej urobiť, aby sa situácia v slovenskom školstve zmenila k lepšiemu?

odpoved

napísal Juraj Droppa dňa 17.7.2012 12:02

pan Ondrejkovic, odpoved na vasu otazku je v preposlednom odstavci prispevku pani Zimenovej: otvorit vzdelávací systém voči externým inovatívnym impulzom, otvorit trh s učebnicami a so vzdelávacími programami pre učiteľov, zrušit kreditovy systém, zrušit platove tabulky a nastolit spravodlivost v odmeňovaní učiteľov podľa skutočného výkonu.


Ak sa chcete zapojit do diskusie k článkom, prosím, zaregistrujte sa.
Ak ste už na našom portáli registrovaný, prosím, prihláste sa.